Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Skaláci

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Skaláci
 
Název díla: Skaláci
Datum vložení: 17.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavními představiteli této knihy je rod Skaláků. Žili na statku na „Skalce“ - odtud Skaláci. Děj se odehrává ve druhé polovině 18. století. V té době byla v českých zemí velká bída a povinná robota. Sedláci kvůli robotě nestačili na svých polích hospodařit. Stávalo se, že ani nestačili zasadit, nebo poorat pole, nebo i sklidit.
Mladý kníže Piccolomini projížděl po kraji a všude kolem nacházel zchátralé statky, neobdělaná pole. Kníže dorazil i na Skalku, kde potkal hospodáře. Jelikož se již stmívalo, rozhodl se na Skalce přespat. Hospodář neměl již skoro žádné zásoby, poslední slámou podestlal koně knížete, poslední zbytek mouky musel dát koňům jako žrádlo. Kníže našel hospodářovu dceru a chtěl ji znásilnit. Marie se však ubránila a utekla. Venku byl sníh a mráz, Marie vyběhla bosa. Když ji posléze našli, byla promrzlá, dostala zápal plic a nakonec zemřela. Sedlák již neměl dále žádné zásoby a ze statku odešel. Navíc by byl stejně asi stíhán proto, že se jeho dcera nepodvolila panstvu. Po roce se kníže Piccolomini měl ženit. Na nádvoří se k němu protlačil Mikuláš Skalák a chtěl ho zabít. Nepodařilo se mu to, Mikuláš byl zajat a popraven. Těsně před popravou vykřikl:“ Chtěl jsem Vás osvobodit“. Tato slova se stala prvopočátkem povstání selského lidu. Po roce od popravy se na Skalku vrátil Mikulášův syn, který předstíral šílenství a začal pomalu pobuřovat lid. Přišla velká zima, sedláci kvůli tvrdé robotě u panstva nestačili zasít svá pole. Panstvo prodávalo svoje obilí draho a netrvalo dlouho, přišla velká bída, lidé neměli co jíst a odvolali se k soudu. Ten jejich žalobu zamítl. Svých práv se dovolávali až ve Vídni, u císařovny. Ta rozhodla ve prospěch sedláků. Nařídila snížit robotu a otevřít královské sýpky. Na to však panstvo nechtělo ani slyšet, nechtěli sedlákům vydat pergameny. Nakonec jim rozdali nepravé pergameny. Sedláci se začali bouřit a od vrchnosti si pravé pergameny vynutili. Sedlákům se zrušila robota, sedláci byli spokojeni a bouře utichla. Vrchnost si to ale nenechala líbit a poslala na ně vojsko. Předáci povstání byli popraveni nebo uvězněni.Životopis spisovatele: Alois Jirásek
Hodnocení: (hodnotilo 92 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info