Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Městečko na dlani

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Městečko na dlani
 
Autor: Jan Drda
Název díla: Městečko na dlani
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Autor píše o malém městečku Rukopáň. Název je odvozen od tvaru krajiny, který připomíná tvar ruky. V prvním výběžku je úrodná půda a jsou zde selské rody. Ve druhém výběžku je dříví a dřevaři, ve třetím se daří vínu a vinařům. Čtvrtý část je částí řemeslníků a obchodníků. V páté části je chudina. V stříbrných dole pracují tvrdě havíři. Do popředí se dostává starosta František Buzek, velký milovník vína. Víno mu chutná natolik, že se mu v opilosti zjevuje anděl a Buzek mu vypisuje dopis, ve kterém slibuje, že si nedá denně více jak tři sklenky. Matěj Řezáč je představitelem horníků, rád pytlačí. K městečku patří i
blázen Jan Mrvík, bývalý havíř, kterého jeho vlastní žena připravila o rozum. Ten nakonec spadne z kostelní věže a zemře. Nejbohatší sedlák Václav Trantinec, syn nejbohatšího sedláka, miluje dívku Annu, dceru chuďase. Starý Trantinec brání svému synu Václavovi v lásce. Václav se přes nesouhlas otce s dívkou ožení. Příběh končí smrtí starosty Guzka, novým starostou je jmenovám otec Václava. Zanedlouho vypukne 1. sv. válka.

Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info