Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáci

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáci
 
Název díla: Charakteristika postav z filmu Všichni dobří rodáci
Datum vložení: 15.11.2007

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Charakteristika - postavy z filmu Všichni dobří rodáci

"V životě každého člověka rozhoduje jeden jediný okamžik." Tak začíná film Všichni dobří rodáci, který v roce 1968 natočil Vojtěch Jasný. Po roce 1968 byl promítnut jen několikrát a potom v době normalizace byl uzavřen do trezoru a nesměl se promítat.

Film zachycuje život obyvatel Bystrého u Poličky od roku 1945 až do konce padesátých let. V úvodu filmu vidíme obyčejné lidi, jak se starají o svá hospodářství a kamarádi Plécmera, Zášínek, Otčenáš, Jořka Pyřk a František spolu s dalšími přáteli chodí do hospody. Poté, co komunisté v roce 1948 vyhráli volby, se ale vše změnilo. V padesátých letech se začali zakládat JZD a komunisté nutili lidi, aby do nich vstoupili. Tato doba rozdělila i kamarády, protože každý zastával na režim jiný názor.

Plécmera, kterého hrál Ilja Prachař, by se jistě dal zařadit do skupiny prospěchářů. Chtěl ze všeho vytěžit co nejvíce pro sebe, a tak se z obyčejného fotografa stal tajemník KSČ. Přemlouval sedláky, aby vstoupili do družstva, a dokonce jim i vyhrožoval. Ale zaplatil za to. Po několika mrtvicích ochrnul, manželka ho opustila a on zůstal sám v malém starém bytě.

Otčenáš, kterého ve filmu ztvárnil Vlastimil Brodský, hrál v kostele na varhany a učil na ně Františkovu dceru. Vstoupil také do KSČ, ale ne kvůli vlastnímu prospěchu jako jako Plécmera, ale proto, že chtěl pomoci lidem a naivně si myslel, že socialismus vytvoří lepší a spravedlivější společnost. Jenomže lidé to tak nevnímali, a tak se Otčenáš rozhodl odjet. Vrátil se až po letech, ale nikdo ho nepoznal a z bývalých kamarádů žil jen Plécmera. A on si uvědomil, že to, co dělal před lety lidem, asi nebylo moc správné.

Zášínek a Jořka s pyřkem byli lidé nezajímající se moc o politiku. Zášínek, jehož hrál Waldemar Matuška, byl druhý nejbohatší sedlák v obci. Před válkou měl ženu, ale protože byl zbabělý a sobecký, rozvedl se s ní. Byla to totiž židovka a on se bál, že by mohl jít do koncentráku. Po válce toho ovšem litoval, a tak začal pít. Ale to se mu stalo osudným. Jednou, když se opilý vracel z hospody, zabil ho býk.

Jořka s pyřkem, kterého hrál Vladimír Menšík, byl v jádru dobrý člověk. Měl smysl pro humor a lidé ho měli rádi. Přezdívali ho "kradák ", protože co mohl, to ukradl. Několikrát kvůli tomu byl i ve vězení, avšak on si z toho nic nedělal. Ale vězení s politickým školením se chtěl vyhnout, a tak si nalil na nohu kyselinu. Jeho lehkomyslnost se mu ale vymstila a on zemřel na otravu krve.

Čtvrtá skupina lidí – zásadoví s režimem nesouhlasili a něco proti němu podnikali. Většinou ale následovalo vězení nebo zabrání majetku. Mezi tyto lidi určitě patřil František, kterého výborně ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Miloval svou rodinu, chodil do kostela i s kamarády do hospody a rád se staral o své hospodářství. Byl velmi statečný – jako jediný se zastal Otčenáše, i když ostatní lidé ho neměli rádi. Ale František nechtěl vstoupit do družstva a tak ho na několik let zavřeli. On to ale přesto odmítal. Ale krátce po návratu z vězení podlehl. Stal se předsedou družstva, protože začalo upadat do problémů a on chtěl pomoci ostatním členům.

Myslím, že nám tento film ukázal, jak byla tehdejší doba zlá a že nebyli jen lidé jako Plécmera, ale i takoví, kteří se tomu dokázali postavit a byli i lidé jako Otčenáš, kteří to sice mysleli dobře a chtěli pomoci, ale zvolili si špatný způsob, jak toho dosáhnout.Hodnocení: (hodnotilo 69 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info