Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dalimilova kronika

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dalimilova kronika
 
Název díla: Dalimilova kronika
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
První česky psaná veršovaná kronika. Autor neznámý. Vznikla za vlády Jana Lucemburského, autor pocházel pravděpodobně z nižší šlechty. Měl vlasteneckou tendenci, stavěl se proti rostoucímu vlivu cizinců. Hájil českou kulturu a český jazyk. Kronika vypráví dějiny od osídlení našeho území praotcem Čechem až po období vlády J. Lucemburského. Zprvu zde autor hodnotí kroniky, z kterých čerpal materiály.
V příběhu O selské kněžně Boženě popisuje, jak kníže Oldřich spatřil u potoka dívku. Byla krásná a tak se rozhodl, že se stane jeho ženou. Dal najevo, že je lepší selská česká dívka než německá kněžna.

Hodnocení: (hodnotilo 759 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info