Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pygmalión

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pygmalión
 
Autor: George Bernard Shaw
Název díla: Pygmalión
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V díle vystupuje profesor fonetiky Henry Higins. Uzavře s přítelem plukovníkem Pickiringem sázku, že z prosté pouliční květinářky Lízy Doolettelové udělá dámu. Květinářka mluvila špatně, velmi hovorově, nedbala moc na svůj vzhled. Higins vezme Lízu k sobě a intenzivně ji vyučuje slušnému chování a správné řeči. Sám je na Lízu hrubý a dává jí jasně najevo, že on je výše postaven než Líza. Přítel Pickering si ji váží. Líza se učí rychle a zanedlouho se z ní stane půvabná a citlivá dáma, že se nedá pochybovat o jejím vznešeném původu. Líza si to uvědomuje a je jí jasné, že se na ulici vrátit nemůže. Život ve vyšší společnosti ji ale taky nevyhovuje. Zastání a pomoc nalezne u Higinsovy matky. Do Lízy se zamiluje mladík obyčejných mravů Fredy. Higins si postupem času začne uvědomovat, že mu Líza chybí. Navrhne jí, aby u něho zůstala. Líza však jeho nabídku odmítá. Nechce žít podle příkazů společnosti.

Hra poukazuje na rozdíly mezi spodní a vyšší vrstvou společnosti. Autor naznačuje, že i lidé s nižších vrstev mají svou hrdost.
Tato hra sloužila jako námět muzikálu My Fair Lady.Hodnocení: (hodnotilo 176 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info