Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

A zbyl jen meč

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > A zbyl jen meč
 
Autor: Bohumil Říha
Název díla: A zbyl jen meč
Datum vložení: 17.4.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Poslední díl trilogie, která mapuje život Marka z Týnce, pokračuje po šesti letech, kdy Marek je stále ve službách krále Jiřího z Poděbrad. Před šesti lety se oženil s bývalou společnicí královny Terezou a žije s ní a se třemi dětmi ve svém domě v Celetné ulici. Ve jménu krále bojuje proti nezákonnému obchodu se stříbrem a mědí, ale tato služba mu přináší i osobní problémy. Pašeráci se mu pomstí dvěma požáry. Nejdříve vyhoří mlýn Tereziných rodičů a o otec při požáru přijde o život, podruhé lehne popelem jeho bývalá tvrz v Záhoří. S pomocí přátel jsou nakonec překupníci dopadení a odsouzeni.
V té době se začíná utvářet panská Jednota, v čele se Zdeňkem ze Šternberka. Postaví se do opozice proti českému králi a v tomto postoji ji podporuje katolická církev s papežem Pavlem II. Král Jiří se snaží o sjednocení evropských států v boji proti Turkům. Jeho snaha ale nenachází podporu a dojde i ke zradě bývalého spojence, uherského krále Matyáše. Matyáš se postaví do čela křižáckých vojsk a v Olomouci se nechá zvolit českým králem. Obklíčí město Uherské Hradiště a posádce hrozí vyhladověním. Král Jiří vysílá na pomoc městu oddíl vedený Markem z Týnce. Dochází k prudkému boji, při němž je Marek těžce zraněn. Přestože se dostane do rukou zkušeného ranhojiče, tomuto zranění podlehne.
Trilogie Bohumila Říhy se snaží čtenářům přiblížit 15. století, kdy vládl poslední král českého původu Jiří z Poděbrad.

Hodnocení: (hodnotilo 1043 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info