Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Postila

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Postila
 
Autor: Jan Hus
Název díla: Postila
Datum vložení: 2.2.2008
Referát vložil: Ludmilakupkova

 

squareVClanku:
id='square-ir'
mistr Jan Hus: Postila

V období, kdy musel mistr Jan Hus (?1371 - 1415) po vyhlášení klatby odejít z Prahy, pobýval na Kozím hrádku. Jsa takto zbaven možnosti působit na své posluchače z kazatelny, napsal Hus Postilu. Spis dokončil 27. října roku 1413. Je to soubor literárně zpracovaných kázání určený především ke čtení. Obsahem je výklad vybraných úryvků evangelií. V úvodu Postily vyložil autor svůj úmysl hlásat slovo Boží písmem. Následují jednotlivá kázání. Všechna mají stejnou osnovu.
Na počátku každého kázání je vždy citát příslušné kapitoly z Písma svatého (to je Nového zákona Bible) Např: Sv. Matouš 13. kapitola. " V ten čas řeče Ježíš učedlníkóm svým podobenstvie toto: Podobno jest učiněno královstvie nebeské člověku, jenž rozsiel jest dobré siemě na svém poli…..". Po citátu následuje podrobný výklad daného podobenství. Ve třetí části pak podává jeho aktualizaci, to znamená, jak lze poznání z Bible přenést do každodenní praxe. A zde Hus ostře kritizuje jednak nedostatky jednotlivců, ale především útočí na nešvary celé společnosti, zejména duchovní i světské vrchnosti.Životopis spisovatele: Jan Hus
Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Postila Hus, Jan 42 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info