Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Buddenbrookové

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Buddenbrookové
 
Autor: Thomas Mann
Název díla: Buddenbrookové
Datum vložení: 2.2.2008
Referát vložil: Ludmilakupkova

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Thomas Mann

Buddenbrookové

Podobně jako Galsworthyho Saga rodu Fotsytů a Gorkého román Podnik Artamonových zachycuje i román Buddenbrookovi Thomase Manna osudy několika generací zámožné kupecké rodiny a patří k nejlepším kriticko-realistickým dílům literatury I. poloviny 20. století.

Obsah
Je jaro roku 1861 a v měšťanském domě kupecké rodiny Buddenbrookových v Brémách se okázale slaví křtiny. Narodil se další pokračovatel díla započatého před několika generacemi. Velkoobchodní firmu, která se v celé zemi těší vážnosti, vede nyní otec novorozeného synáčka Jana Tomáš Buddenbrook, který převzal prosperující podnik po svém dědovi a otci.
Po letech rozkvětu však přicházejí velké finanční ztráty. Tomáš neuváženě vydá příliš mnoho peněz za nový dům. Jeho lehkomyslný bratr dělá dluhy a Tom je za něj zplácí, aby nebylo jméno Buddenbrookových vláčeno po soudech. Jeho sestra Tony se nešťastně provdá a po smrti svého manžela, který utratil její věno, se vrací se svou dcerou domů. A ke všemu ještě vypukne prusko - rakouská válka, která také přinese obchodu citelné ztráty.
Starosti doléhají na Toma stále tíživěji a podlamují jeho sebedůvěru a zdraví. Příliš útěchy mu nedává ani jeho dorůstající syn, křehký a zjemnělý chlapec, který má zájem o umění a nikoli o obchod.
Tom se drží všech tradic, které rodina zachovávala, je pracovitý a čestný, ale cítí, že svět přináší takové změny, ve kterých neobstojí. Upadá do hluboké deprese a podlehne otravě krve vyvolané zánětem zubů.
Ani jeho syn se nedovede vyrovnat s bezduchým drilem pruské střední školy, ani vzdorovat šikanám spolužáků, podléhá za tyfové epidemie této nemoci.
Rodina Budebrooků zaniká.

Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (GigaNet s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Cestovatelský Norimberk.info