Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Piková dáma a jiné povídky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Piková dáma a jiné povídky
 
Název díla: Piková dáma a jiné povídky
Datum vložení: 2.2.2008
Referát vložil: RehorDrevotriska

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ALEXEJ SERGEJEVIČ PUŠKIN

PIKOVÁ DÁMA
KAPITÁNSKÁ DCERKA
POVÍDKY NEBOŽTÍKA IVANA PETROVIČE BĚLKINA
KIRDŽÁLI
DUBROVSKÝ

*výrazné point, dialog se čtenářem

1) Piková dáma
Příběh začíná obrazem hráčů - mezi nimi je jeden Němec, který hru bedlivě sleduje až do rána, sám ale nehraje. Nad ránem se povídá historka o ženě, která prohrála mnoho peněz a které poradil jeden kabalista karty, které padnou. Žena tak získala svůj majetek zpět. Němec Heřman se rozhodne, že získá její tajemství a začne chodit za dívkou, která je svěřenkyní oné hraběnky. Po delší době mu dívka napíše, aby se v noci zastavil u ní - Heřman ale předstoupí před kněžnu a požaduje znát tajemství karet. Stará žena ale v momentě, kdy na ni namíří pistoli. Stařenka se mu poté zjeví jako umrlec a prozradí mu 3 za sebou jdoucí karty, které vhrajou - pod podmínkou, že se ožení s její svěřenkyní. Němec tedy postupně vsadí na karty a první i druhou uhodne. Když však přichází třetí karta, objeví se na ní místo esa piková dáma - nápadně podobná zemřelé.

2) povídky něbožtíka Ivana Petroviče Bělkina
- nakladatelova předmluva: něco málo info o pisateli skrz dopis jeho známého
´
- Výstřel - ve vojenském táboře je mezi pisatelovými oblíbenci 35letý muž, který všechny hostí. Jeho uměním je střelba. Když ho urazí jeden voják, odmítá ho vyzvat na souboj a spokojí se s omluvou, což se nelíbí ich-formě. Posléze muž odjíždí a před odjezdem ještě stačí vzradit ich-formě důvod, proč uražeče nevyzval na souboj - prý ještě má načatý souboj s někým jiným, kdo opovrhoval v tu chvíli smrtí - nyní však má ženu a je zamilován, proto jede ještě vystřelit. Potom Bělkin (ich-forma) odjíždí na svůj statek, kde se seznámí se sousedy. Jejich obraz je dvakrát prostřelen, a proto se ptá na historku s tím spojenou. Dozvídá se, že soused byl oním střelcem v souboji, který opovrhoval smrtí, a proto přijel střelec Silvio. Nehal první ránu "sousedovi" - ten ale prostřelil jen obraz. Mezi jejich souboj přišla žena, která prosila o milost. Silvio nakonec prostřelil též obraz na odchodu. Konec Silviův není znám - jen, že odešel k pluku.

- Metelice - dívka z bohaté rodin se tajně zamiluje, ale rodiče už pro ni vybrali někoho jiného. Proto se milenci domluví, že se tajně vezmou. Dívka plánuje odejít od rodiny a těsně před odjezdem na svatbu se jí udělá nevolno a onemocní. Přesto se však vydá v husté vánici do kostela. Metelice je však tak hustá, že ženich zabloudí a na svatbu nepřijede. Po několika letech se do dívky zamiluje plukovník, který však dívce tvrdí, že je ženatý- prýkdysi přijel do jakéhosi kostela,kde ho rychle připravili na svatbu s dívkou a oženili. Svou ženu ani nezná - dívka omdlela, když zjistila, že se vdala zaněkoho jiného. Nakonec happy end- dívka je zákonnou ženou plukovníka, do kterého se zamilovala.

- Majitel pohřebního ústavu - hlavní hrdina se právě přestěhoval a je pozván svými sousedy na hostinu. Tam se žertují, že jeho zákazníci jsou mrtvoly. Majitel pohřebního ústavu se rozčílí a vysloví nahlas pozvání všem mrtvolám na jeho hostinu. Druhý den odjíždí za kšeftem a když se vrátí domů, čekají tam na něj mrtvoly všech, které pohřbil. Hrdina se z toho zhroutí - ale následuje happy end: vše byl jen sen po propité noci.

- Staniční dozorce - ich forma se zastává staničních dozorců, pak z něj vypadne, že jednoho zná. Jeho dcera se mu zalíbila, a proto se velmi podivil, když dorazil opět do jejich domu a dívka tam nebyla. Později se od otce dozvěděl celý příběh - dcera utekla s plukovníkem. Otec se vydal je najít, což se mu podařilo. Prosil dceru, aby se vrátila, což ale neudělala, místo toho se na něj hrubě obořil plukovník. Za nějaký čas se zase ich-forma vrací na stejné místo, otec už tam ale není, mezitím zemřel. Lidé, kteří tam bydlí nyní, mu vypráví o dámě, která přijela se podívat na hrob.

- Slečna selka - do vsi přijede mladý hrabě a všechny dívky se do něj zamilují. Mladá dívka z bohaté rodiny, která je nepřátelská vůči rodině mladíka ho chce spatřit. Za pomoci služky se přestrojí za Akulinu, dceru kováře. Dvojice se do sebe zamiluje. Když dívčin otec spadne z koně, pomůže mu mladík, čímž se přeruší dlouhotrvajcí nepřátelství mezi ŕodinami, což se potvrdí pozváním na oběd. Tam se dcera nalíčí k nepoznání, takže ani mladý kníže ji nepozná. Potom se rodiče dohodnou, že se dívku vdají za syna. Nakonec se dívka odhalí a vezmou se.Životopis spisovatele: Alexandr Sergejevič Puškin
Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info