Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Malé básně v proze

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Malé básně v proze
 
Autor: Charles Baudelaire
Název díla: Malé básně v proze
Datum vložení: 3.2.2008
Referát vložil: RehorDrevotriska

 

squareVClanku:
id='square-ir'
50 básní v proze + epilog (poezie)

Jednotlivé úseky víceméně lyrického rázu - děj minimalizován, zaměření na pocitovou ("poetickou") složku. Mezi opakovanými tematy se objevuje ŽENA (a láska k ní), městský život, jednotlivec oproti davu, halucinační fantazie. Objevují se zde mytologické postavy (Satani, mytické ženy apod.), lidé v různých profesích (sklenář atd.), též svou roli zde hrají i zvířata.

Jako celek působí dojmem mozaiky, která je roztříštěna do mnoha střípků, a jíž lze sestavit jen do barevného labyrintu.
Básníkovo vidění reality je ozvláštněno několika halucinačními stavy, které podává jako spánek, ze kterého se potom budí do skutečnosti. Patrná je zde i krutost vůči okolnímu světu (rozbití skel sklenáři, zbití žebráka atd.) - zároveň však i silný soucit. Básník sám si jakoby odporuje - vidět je to hlavně na postavách , jež mají co do činění s láskou: jsou schopny milovat nejtemnější ženy a zabíjet dokonalé právě pro jejich dokonalost (Portréty milenek; Galantní střelec). Lidé ve městě bývají svým způsobem zdeformováni ("Slečna Bistouri" - toužící po lékařích). Tematizován je zde i Bůh, který sestupuje na zemi, kde ztratí aureolu; nebo různí ďáblové nabízející své služby.

Epilog v závěru knihy je psán ve verších.


Baudelaire, Charles. Malé básně v proze. Paprsek, 1932. Překlad: Jelínek, Hanuš.

Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info