Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Psí srdce

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Psí srdce
 
Název díla: Psí srdce
Datum vložení: 3.2.2008
Referát vložil: RehorDrevotriska

 

squareVClanku:
id='square-ir'
MICHAIL BULGAKOV
PSÍ SRDCE

Příběh se odehrává v Rusku na začátku 20.století. Hrdinou je pes, události jsou pojímány z jeho pohledu (v první fázi není jasné, kdo je vypravěčem). Zvíře se pohybuje na okraji společnosti - mezi žebráky, leze do kuchyní nebo vybírá odpadky ze smetišť. Po opaření horkou vodou, které mu způsobil jeden kuchař, se toulá ulicemi, kde ho potká jistý "nóbl" pán - profesor, jehož zaměstnáním je omlazovat lidi, kteří k němu chodí do ordinace. Psa si ponechá a služebným nařizuje, aby se o něj staraly co možná nejlépe. V bytě ho naustále navštěvuje "domovní rada" , která byla ustanovena v době, kdy začíná přibírat na váze proletariát a aristokrati se mu musí podvolit - to profesor vůbec neuznává, v důrazem na absenci základního slušného chování apod. Domovní rada v rámci katastrofálního nedostatku bytů důrazně žádá profesora, aby uvolnil několik pokojů ve svém velikém bytě - ten se odvolává k vyšším instancím a vždy uspěje.

Profesor si psa vybral k pokusu týkajícího se omlazování. Když vyjme psí srdce a vloží ho do ještě teplého lidského těla , získaného jeho pomocníkem z nemocnice (tělo je bývalého kriminálníka), tělo opravdu obživne - začne však nabývat nečekaných vlastností (štěkání postupně přecházející v mluvení apod.). Výtvor dostane jméno Barykov a je přesně "proletářským" typem, který profesor nesnáší. Nadělá kolem sebe mnoho rámusu (například se neudrží a honí kočku v koupelně, málem znásilní sousedku). Jeho slovník je velmi nevybíravý a chování vskutku neslušné. Profesor s pomocníkem a služebníky se snaží udržet ho v rámci možností v klidu, to se však nepodaří , když Barykov uteče. Po několika dnech se vrací s tím, že chce žít jako normální člověk s všemi požadavky - chce mít jméno, byt (který mu má pak přidělit domovní rada v bytě profesora) a stravu . Z profesora se stává jeh oživitel , protože Barykov si stačil zjistit, co všechno může po něm požadovat. Když si najde práci (u kanalizace - čištění města od špíny - koček), přivede si domů i oblouzněnou dívku od nich z práce, kterou chce v bytě ubytovat. Profesor jí vše vysvětlí a pošle domů, následně se ještě po několika skandálech zhroutí. Nakonec se s pomocníkem rozhodnou ho zastřelit - to pak vyšetřuje policie, kterou ale přesvědčí, že to byl jen pes.

Kniha je psána v různých formách ,střídá se vypravěč. Zajímavá je deníková forma z doby po pokusu od pomocníka:
"Takřka každých pět minut je jeho slovník bohatší o jeden výraz. (průměrně). Ode dneška od rána už to nejsou jen slova,ale i věty. Vypadá to, jako by ta slova byla v jeho vědomí pouze zmrazena a teď roztávají a uvolňují se. Takto uvolněný výraz pak už běžně používá. Od včerejška fonograf zaznamenal: "Nestrkej do mně", "Všiváku", "Vypadni", "Já ti ukážu", "Uznání Ameriky", "Primus".
Bulgakov, Michail. Psí srdce. Druhé vydání. Nakladatelství Hynek, Praha. Překlad: Dušková, Ludmila.Životopis spisovatele: Michail Afanasjevič Bulgakov
Hodnocení: (hodnotilo 67 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info