Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Těžká hodina

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Těžká hodina
 
Název díla: Těžká hodina
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sbírka poezie, která odráží básníkův názor na život. Básník vidí svět plný protikladů a rozporů, svět naplněný bídou a utrpením. Je třeba tento svět změnit. Období dospívání nazývá básník „Těžkou hodinou“. Cítí se slabý, ještě chlapcem.
Těžká hodina
V této básni se básník loučí s dosavadním pohledem na svět.
Tvář za sklem
Příběh proletáře, který stojí na ulici před kavárnou a oknem se dívá do přepychové kavárny. Jeho pohled jakoby se proměnil v dýku a z pocitu nenávisti zabíjí živé lidí.
Balada o snu
Lyricko-epická báseň. Hrdinou je mladý dělník Jan. Žije ve světnici v podkroví. Uvědomuje si, že jsou na světě lidé bohatí a chudí a touží po spravedlnosti. Svěřuje se své dívce Marii. Dívka mu sděluje, že i ona, než ho poznala, měla sen o muži. Po seznámení se jí sen přestal zdát. Jan se rozhodne zabít svůj sen tím, že ho uskuteční. Sen uskuteční nejen on, ale i dělníci. Svůj sen uskuteční revolucí.
Balada o nenarozeném dítěti
Vyjadřuje smutek milostné dvojice, kterým bída nedovolí, aby měli dítě. Byť mají výčitky svědomí, musí těhotenství přerušit.
Balada o očích topičových
Hrdinou je topič, který neustále obsluhuje kotel, ale při této práci přichází o zrak. Topič nakonec umírá. Básník zde vyjádřil, že hodnota práce je živá a trvalá. Jde o sociální baladu.
Moře
Inspirací k této básni byl léčebný pobyt básníka u Jadranu

Životopis spisovatele: Jiří Wolker
Hodnocení: (hodnotilo 49 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Těžká hodina Wolker, Jiří 96 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info