Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Chladnokrevně

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Chladnokrevně
 
Autor: Truman Capote
Název díla: Chladnokrevně
Datum vložení: 3.2.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Je to román, který zachycuje chladnokrevné vyvraždění americké rodiny na kansaské samotě. Kniha je napsána podle skutečné události. Autor shromažďoval materiál k napsání tohoto díla několik let.

Celý příběh se odehrává v malé vesničce Holcomb ve státě Kansas v USA v roce 1959. Žije zde rodina Clutterova, která má obrovský dům s hospodářstvím na samotě asi 5 km od Holcombu. Hlavou rodiny je Herb Cluster, nejoblíbenější a nejčestnější člověk z vesnice. Jeho manželka Bonnie je psychicky nemocná a spolu mají 2 děti: sedmnáctiletou Nancy a patnáctiletého Kenyona. Žijí spořádaným životem, chodí do kostela a mají mnoho přátel.
Idylický život Holcombu je však narušen strašným zjištěním, že Clutterovi v jejich domě někdo zavraždil. Příčina úmrtí byl výstřel z brokovnice přímo do hlavy. Jako první tento krvavý masakr objevila Nancyina kamarádka a její otec. Zpráva se rychle šíří, přijíždí policie a začínají se objevovat drby o tom, kdo a proč to udělal. Hlavním vyšetřovatelem se stává šerif z Garden City, Alvin Dewey. Případ je složitý, pachatel jakoby neexistoval a nikdo ani neví, kdo by chtěl oblíbeným Clutterovým ublížit. Šerif přichází s teorií, že vrahové byli dva a že z domu se ztratilo jen pár drobných a rádio. Nic nedává smysl, proč by někdo vraždil pro pár dolarů? Lidé se navzájem podezírají a v noci se bojí usnout strachem.
Až po několika měsících vytrvalého pátrání nachází Alvin a policie konečně stopu. Ozve se jim vězeň, který kdysi u Clusterů pracoval a poté byl ve vězení v cele s nějakým Richardem ( Dickem) Hickokem. Na něho má podezření, že by vraždu mohl spáchat, protože se ho neustále na Clutterovi vyptával a při propouštění z vězení řekl, že Clutterovi okrade a zabije. Tato teorie se začíná potvrzovat a je opravdu pravdivá.
Vraždil Dick Hickok, asi 28-letý muž, a jeho kamarád 32-letý Perry Smith. Oba už dříve měli problémy se zákonem a několikrát byli ve vězení. Po propuštění z věznice Dick naplánoval co slíbil a spolu s Perrym se vydali vykrást dům Clusterů, které v životě neviděli. Dick si myslně myslel, že najde sejf plný peněz, ale našli jen pár drobných a poté Perry každého z rodiny zastřelil. Z tohoto hrůzného činu neměli ani jeden žádné výčitky. Rozhodli se, že utečou do Mexika a po cestě tam zfalšovaly několik šeků. Právě toto se jim nakonec stalo osudným a byli dopadeni opět v Kansasu.
Po dlouhých sporech a psychiatrických vyšetřeních byli Perry a Dick odsouzeni k trestu smrti oběšením. Poprava byla provedena až v roce 1965, tedy 5 let od spáchání trestného činu.Hodnocení: (hodnotilo 124 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info