Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pásmo

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pásmo
 
Autor: Guillaume Apollinaire
Název díla: Pásmo
Datum vložení: 9.2.2008
Referát vložil: Ludmilakupkova

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Guillaume Apollinaire
(1888 - 1918)
[gijom apolinér]
Pásmo

Úvodní báseň Pásmo v Apollinairově básnické sbírce Alkoholy života je snad jeho nejznámější básení. 162 volných veršů zakončených postupným rýmem, bez pravidelného rytmu tvoří nepravidelné sloky. Je to tedy už na první pohled báseň, která se liší od tradičního způsobu uspořádání básnického díla. I její obsah čtenáře překvapí.
Básník je v centru Paříže, oslovuje Eiffelovu věž, nazývá ji pastýřkou, ale jeho mysl volně těká dál. Projde ulicemi, kudy denně spěchají dělníci i písařky a kde denně tovární píšťala svolává lidi k radostné tvořivé práci. Myšlenka přeskočí ke vzpomínce na modlitbu v kolejní kapli, na víru v Krista. Představa boha je spojena s nebem, ale obloha patří také těm, co létají a je tady antický Ikarus, ale i ptáci, ti naši-evropští - vlaštovky, havrani, ale i ti z Afriky - ibis a plameňáci a také kolibříci z Ameriky a vznešení pávi a ti nás přivedou k pohádkovým ptákům Nohovi a fénixovi a ptáci se sbratřili s moderními létajícími stroji a ocitáme se v říši techniky u " stád autobusů ". Básníkova představivost putuje dál, střídají se v ní evropská města, objeví se i Praha. Na pařížském nádraží se zastaví u rodin emigrantů, kteří se chystají odjet za nadějí do Argentiny. Postojí ve výčepu levné hospody, dívá se na barové tanečnice v drahé restauraci. Pije život jako alkohol. Nad ránem se opilý vrací domů, když:
" Slunce, hlava uťatá
se ku-ku kutálí"

Apollinaire jakoby do své básně kouzelnými nitkami vtáhl celý svět a minulost spojil s přítomností. Byl z těch, kteří svou tvorbou otevřeli novou cestu poezii.

Guillaume Appolinair: Alkoholy života
Přeložili: K.Čapek, A. Kroupa, M. Kundera
Nakladatelství Československý spisovatel, Praha 1965
Edice Klub přátel poezieHodnocení: (hodnotilo 263 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info