Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Vlčí jáma

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Vlčí jáma
 
Autor: Jarmila Glazarová
Název díla: Vlčí jáma
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha má čtyři díly. Děj se odehrává v prostředí opavského Slezska za 1. světové války.

V prvním díle se seznamujeme s hlavní hrdinkou osmnáctiletou Janou. Je sirotek a ujme se jí rodina Rýdlova. Robert Rýdl je zvěrolékař, ale jelikož zastává i úřad starosty, nemá na svou původní profesi dostatek času. Robert je chytrý, nadaný člověk, Jana ho obdivuje. Robert postrádá opravdovou lásku. Je mladší než jeho žena Klára. Klára je panovačná, sobecká a hloupá. Lidé ji nemají rádi, je malicherná a bezohledná. Jana ji má zprvu ráda, ale postupem času poznává, jaká Klára opravdu je. Kromě svých adoptivních rodičů se Jana setkává se služkou Paulou a Petronilou, s děvečkou Martinou a s tetkou Karolínkou.
Robert dostává možnost stát se šéfem veterinářské služby v Opavě, Robert nabídku přijme a odjíždí. Klára to nese velmi těžce. Po pár měsících se Klára s Janou vydají za Robertem do Opavy. Klára se oblékne dosti staromódně, lidé považují Kláru za Robertovu matku a Janu za manželku. Robert oznamuje, že odjíždí do Prahy jako odborový přednosta ministerstva zemědělství.

V druhém díle je vylíčena Klářina zloba nad tím, že Robert není doma. Posílají si jenom dopisy. Klára se k Janě chová hrubě, nadává ji. Robert přestává posílat dopisy a Klára je z toho velmi nervózní. Jana jí utěšuje, ale marně. Robert jednou přijede domů, neohlášen. Jana má velikou radost a přistihne se, že na Kláru žárlí. Závidí ji, že může být s Robertem stále. Robert odjede zpět do Prahy. Jana tráví hodně času u tetky Karolínky. Robert v Praze dosti přemýšlí. Klade si otázky, co cítí ke své ženě. Pociťuje, že cítí k Janě lásku a touží být s ní. Klára začíná být nemocná. Na Vánoce přijede Robert domů. Na Štědrý den panuje u Rýdlů báječná vánoční atmosféra. Robert a Jana se neudrží, padnou si do náručí a políbí se. Jana se cítí provinile, že nedokázala potlačit svoje city. Je z toho velmi zmatená.

Ve třetím díle se Robert chystá k odjezdu do Prahy. Klára je velmi nemocná, doktor tvrdí, že je to již stářím. Klára dostává od Roberta dopis. Po přečtení obsahu dopisu dostává srdeční záchvat. Robert v dopise sděluje, že jejich stěhování se opět prodlužuje a to Kláru velmi raní. Robert náhle přijíždí domů a svěřuje se Janě, že je těžce nemocný. Doktoři mu dávají maximálně 6-7 měsíců života, to byl důvod jeho dopisu. Jana je z této zprávy otřesena.

Ve čtvrtém díle Jana dostává od kamarády Vojty malé štěňátko. Jana ho pojmenuje Cvoček. V létě přijíždí domů Robert. Je více než jasné, že Robert je nemocný. Klára je však zahleděna do vidiny stěhování, že si ničeho nevšimne. Jana je velmi smutná, neboť ví, že uplynulo již 7 měsíců. Služka Petronila psíkovi ubližuje a Jana je ze všeho velmi nešťastná. Na procházce potkává doktora, kterému se svěří se svým trápením. Doktor jí vyzná lásku a nabídne ji sňatek. Robert se ještě jednou vrací domů a omlouvá se Janě, že tohle všechno musí snášet. Klára je již ve špatném zdravotním stavu. Robert je opět povolán do Prahy. Jednoho dne se Jana dozví, že Robert je mrtev. Nechce, aby se Klára dozvěděla o jeho smrti. Když k ní přijde, zjistí, že Klára umřela. Umřeli pravděpodobně ve stejnou dobu. Jana se z toho zhroutí. Když se probere, slibuje jí doktor šťastný a krásný život.

Hodnocení: (hodnotilo 53 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info