Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Sen noci svatojánské

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Sen noci svatojánské
 
Název díla: Sen noci svatojánské
Datum vložení: 17.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Athénský král Théseus chystá sňatek s královnou Amazonek Hipolytou. Několik dní před svatbou ke králi přichází měšťan Egeus s dcerou Hermií s prosbou, aby domluvil dceři, že si má vzít za muže Demetria. Hermie však miluje Lysandra. Ani králova domluva nepomohla. Hermie se domluví s Lysandrem, že spolu utečou k tetičce a tajně se vezmou. Demetrius nejdříve miloval Helenu, přítelkyni Hermie, ale později měl oči jenom pro Hermii. Helena pro svého Demetria plakala. Hermie ji utěšovala, že až budou pryč, Demetrius se k ní zase vrátí. Divadelní ochotníci připravují na královskou svatbu divadelní hru. Představení nacvičují v lese. V tu samou dobu se královna lesních víl Titanie pohádá se svým manželem, králem Oberonem. Oberon posílá svého služebníka, skřítka Puka, pro čarovnou bylinu. Potřou-li se spícímu člověku bylinou víčka, zamiluje se do prvního člověka, kterého po probuzení spatří. Oberon potře víčka Titanii a Puk Lysandrovi, který odpočíval s Hermií na mýtině. Lysandr po probuzení nespatří Hermii, ale Helenu a zamiluje se do ní. Puk přičaruje herci Klubkovi oslí hlavu. Ostatní herci se polekají a utíkají pryč. Titanie se probudí a spatří právě Klubka s oslí hlavou, zamiluje se do něj. Oberou kárá Puka, že měl potřít víčka Demetriovi, nikoliv Lysandrovi. Puk se snaží svou chybu napravit a potře víčka spícímu Demetriovi. Po probuzení spatří Helenu a zamiluje se do ní. Lysandr od sebe Hermii odhání, touží po Heleně. Král Oberou se baví tím, že Titanie se mazlí s oslí hlavou a rozhodne se uvést věci do pořádku. Usmíří se s Titanii, Klubkovi odčaruje oslí hlavu, Lysandr se opět zamiluje do Hermie, Demetrius je s Helenou. Nakonec není svatba jen jedna, ale tři: Theseus s Hipolytou, Lysandr s Hermii a Demetrius s Helenou.

Životopis spisovatele: William Shakespeare
Hodnocení: (hodnotilo 291 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info