Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Trhani

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Trhani
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: Trhani
Datum vložení: 24.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povídka zachycující život chudých lidí.
V jednom zapadlém kraji se začíná stavět železnice. Na stavbu přicházejí chudí dělníci – trhani. Dělníci si staví svá přístřeší. Osadu pojmenují „Austrálie“. Autor si všímá povahy dělníků, jejich vystupování. Nejsou zde pouze Češi, ale i cizinci. Autor si všímá, že Češi skoro celou výplatu propijí, kdežto cizinci se snaží peníze šetřit. Pozastavuje se nad tím, že někteří pijí víc než je zdrávo. Vedoucím je inženýr, který se snaží převychovat trhana Komárka. Inženýr mu dává šanci zlepšit životní úroveň, ale Komárek všechny peníze opět propije. Později se mu podaří alkohol omezit, dostane i lepší místo a začne žít řádný život se svou milou. Osud je k němu ale stále krutý, neboť mu umírá dítě.

Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 36 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info