Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pantáta Bezoušek

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pantáta Bezoušek
 
Název díla: Pantáta Bezoušek
Datum vložení: 24.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pantáta Bezoušek je výminkář z Nové Vsi pod Zvičinou. Před lety mu zemřela žena a on cítí, že se blíží jeho konec. Proto touží se podívat za synem do Prahy. V Praze ho přivítají s nadšením, hlavně jeho vnučky. Pantáta Bezoušek přijel do Prahy, aby zjistil, jak jeho syn hospodaří. Zprvu se mu zdá, že syn rozhazuje a nešetří. Syn se ho snaží přesvědčit, že v Praze je to normální, lidé si více vydělají a proto i více utrácejí. Dokonce lidé syna pomlouvají, že příliš šetří. Pantáta chodí v Praze každé ráno do kostela a na procházky. Chodí buď sám nebo s otcem synovi manželky nebo se snachou a s vnučkami. Každé ráno pantáta něco udělá, např. vyleští boty nebo dojde na nákup. Doslechne se, že otec snachy brání své druhé dceři Melance, aby se scházela se svým milým. Pantáta se do této věci začne angažovat. Zjistí, že chlapec Krališ je hodný, má rád Melanku. Jelikož mu zemřel otec, musí hodně pracovat, aby uživil matku a aby mohl dokončit studium. Otec Melanky si myslí, že se chce Krališ dostat do bohaté rodiny, aby se měl dobře. Pantáta se ho snaží přesvědčit, že to není pravda a aby se na věc díval i z druhé strany. Pantáta mu začne vyprávět příběh člověka, kterému zemřela žena a časem i dvě dcery. O třetí dceru se velmi bál a tak ji rozmazloval. Nezakazoval ji prakticky nic. Ale jednou mu došla trpělivost a začal jí zakazovat návštěvy. Dcera zanedlouho spáchala sebevraždu. Otec Melanky se začnel o dceru bát a nakonec dovolil Krulišovi chodit za dcerou. Jednoho dne pantátovi přijde psaní od přítele Antonína Kabelka. Píše mu, že jsou všichni zdrávi, že na něj vzpomínají a že se těší, až se vrátí domů, aby jim mohl vyprávět o Praze. Napsal mu i to, že při přeměřování pole jim ho zúžili o tři brázdy. Pantáta je z toho celý nesvůj a co nejrychleji se chce vrátit domů. Všichni se s pantátou loučí a jsou z toho velmi smutní.
Životopis spisovatele: Karel Václav Rais
Hodnocení: (hodnotilo 23 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Pantáta Bezoušek Rais, Karel Václav 1631 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info