Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dům U tonoucí hvězdy

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dům U tonoucí hvězdy
 
Název díla: Dům U tonoucí hvězdy
Datum vložení: 24.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh se odehrává na konci 19. století v Paříži.
Hlavní postavou tohoto autobiografického románu je Severín, kterého cestou do kostela sv. Juliána zaujme starý zchátralý dům. Podle znaku nad dveřmi si nazve tento dům „Dům U Tonoucí hvězdy“. Severín pracuje v nemocnici jako pomocník. Jednoho dne do nemocnice přivezou po havárii Slováka Rojka. Padnou si se Severínem do oka a spřátelí se. Po dobu svého pobytu v nemocnici mu Rojko vypráví o svém životě. Severín se dozví, že Rojko bydlí právě v domě U Tonoucí hvězdy a nechá se pozvat na návštěvu. V domě se Severín seznamuje se třemi pomatenými sousedy a s mladou dívkou. Sousedé mu vyprávějí své osudy a Severín bedlivě naslouchá. Je svědkem incidentu, kdy mladou dívku napadne s nožem v ruce její muž. Mezitím se Rojkův zdravotní stav neustále zhoršuje a jednou dokonce začne Rojko vyprávět konec svého života. Je to jakási jeho zpověď. V mládí, když byl v Anglii, seznámil se s mladou Editou. Zamiloval se do ní, ale ona milovala jiného – hráče Daltona. Po Rojkovi poslala Daltonovi dopis, ve kterém mu dávala na výběr, buď ona nebo hraní. Že se vzdá všeho a uprchnou spolu pryč. Rojko si dopis přečetl, ale nedoručil. I Daltonn poslal dopis Editě a kurýrem byl opět Rojko. V dopise Editě sliboval, že s hraním přestane. Ani tento dopis Rojko nedoručil. A tím spáchal zločin. Edita se provdala a Dalton se kvůli tomu zastřelil. Rojko Editu po čase navštívil a předal jí oba nedoručené dopisy. Edita týž den zemřela. Severín byl příběhem velmi otřesen a odešel. Severín se dozvěděl, že mladou ženu z domu U Tonoucí hvězdy našli udušenou. Severín otřesen událostmi šel navštívit Rojka. Jeho stav byl velmi špatný a po několika chvílích zemřel. Zanedlouho dům U Tonoucí hvězdy vyhořel.


Životopis spisovatele: Julius Zeyer
Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info