Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kartouza Parmská

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kartouza Parmská
 
Autor: Stendhal
Název díla: Kartouza Parmská
Datum vložení: 24.4.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává na přelomu 18.a 19. století.
Hlavním hrdinou je italský šlechtic Fabrizzio del Dongo, jehož otec pošle do Milána do Jezuitské školy. Fabrizzio musí žít velmi skromně, neboť jeho otec byl lakomý. Jeho teta hraběnka Pientranová ho bere sebou ke dvoru, aby si zvyknul na život ve vyšší společnosti. Fabrizzio chová obdiv k Napoleonovy a rozhodne se přidat k francouzské armádě. Odjíždí do Paříže, ale je zatčen, neboť ho považují za špeha. Z vězení se dostane lstí. S povolávacím listem již mrtvého vojáka odjíždí na frontu. Je několikrát raněn a za čas se chce vrátit domů. Z dopisu od tety se dovídá, že ho otec s bratrem udali jako špióna, který utekl do Francie. Proto se uchýlí do Florencie. Fabrizzio se zamiluje do herečky Marietty, která se ale také líbí jinému, jistému Giletti. O dívku několikrát bojujíi a jednou v souboji Fabrizzio soka těžce zraní. Z tohoto důvodu Fabrizzio emigruje do Švýcarska. Fabrizzio jel odsouzen k smrti, poté je mu trest snížen na dvanáct let ve vězení ve Ferneské věži. Daří se mu dobře skrývat, ale jednoho dne je dopaden a uvězněn. Jeho cela je naproti oknům dcery správce vězení, Klélie Contiové. S Klélií se dorozumívá posunky a tímto způsobem stráví ve vezení Fabrizzio celých deset let. S pomocí vévodkyně Fabrizzio uteče a odjede znovu do Švýcarska. Když se vrátí do Itálie, je znovu souzen a dostane milost. Poznává přetvářku, pokrytectví italských dvorů a nakonec vstoupí do kláštera a stane se arcibiskupem. I přesto, že se Klélie provdá za jiného, má s Fabrizziem dítě. Dítě ale brzy umírá, zanedlouho umírá i Klélie a Fabrizzio se uchýlí do Kartouzy Parmské.

Hodnocení: (hodnotilo 82 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info