Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Horalka

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Horalka
 
Název díla: Horalka
Datum vložení: 1.5.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj románu nás zavede do let 1943-1944, kdy se v Itálii hroutí fašistický režim a země je postupně obsazována spojeneckými vojsky. Román je psán formou monologu hlavní postavy, římské hokynářky Cesiry. Cesira se provdala za římského hokynáře a po jeho smrti se ujala jeho krámku. V době války vydělá mnoho peněz, neboť lidé kupují zboží ve velkém, aby si udělali zásoby. Cesira se svou dcerou Rosettou prchá z Říma na venkov do rodného kraje. Myslí si, že venkov je ušetřen od války. Záhy však zjistí, že její rodná vesnice je evakuovaná, a tak se na čas schovají u zlodějské rodiny Consetty a Vincenza. Rosetta se zalíbí jednomu z nacistů. Cesira se rozhodne ihned odjet. Odjedou do horské vesnice Sv. Eufémie, kde se na čas usídlí. Pronajmou si malý přístavek a stráví zde několik měsíců, seznámí se se vzdělaným mladíkem Michelem. Za nedlouho válka dorazí i sem, Michele je zajat a nakonec ho Němci zastřelí. Cesira vezme dceru a utíkají zpět do Říma, ale Řím ještě není osvobozen. Jedou se podívat opět do rodné vesničky, ale vesnice je stále prázdná. Překvapí je skupina Marokánců, kteří znásilní Rosettu. Od této chvíle se z nevinné a dokonalé dívky stává žena tvrdá bez morálních zábran. Na cestě potkají jakéhosi Clorinda, který z Rosetty udělá prostitutku. Cesira je z toho velmi špatná. Po osvobození Říma se Cesira s dcerou vrací domů a uvědomuje si, že pojmy čest, morálka a soucit mají v této době velmi malý význam.

Životopis spisovatele: Alberto Moravia
Hodnocení: (hodnotilo 24 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Horalka Moravia, Alberto 974 slov
Alberto Moravia- Horalka Horalka (La Ciociaria) Al
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info