Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Helimadoe

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Helimadoe
 
Autor: Jaroslav Havlíček
Název díla: Helimadoe
Datum vložení: 1.5.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává v období před 1. světovou válkou, ve vesničce Staré Hrady. Třináctiletý Emil pochází z bohaté rodiny a kvůli zaměstnání jeho otce se přestěhují do Starých Hradů. Emil je často nemocen, a tak je k němu objednán chudý lékař Hanzelín. Doktor Hanzelín má pět dcer; Helenu, Lidmilu, Marii, Doru a Emu. Dcery neměly matku, a tak se starají o otce a o domácnost samy. Otec je velmi paličatý, dokáže říct pravdu, i když někdy velmi tvrdě. Emil dohází jako pacient do rodiny doktora Hanzelína. Emil projeví zájem o medicínu a v rodině doktora postupem času velmi zdomácní. Zamiluje se do Dory, která s ním sice koketuje, ale jeho lásku nebere vážně. Dora se seznámí s kouzelníkem, se kterým uteče. Ema projeví zájem o Emila, ale on je stále zamilovaný do Dory. Emil s rodiči ze Starých Hradů odchází a stěhují se do Jičína. Kniha je zakončena Emilovými představami, jako třicetiletého muže, který vzpomíná na lidi, které ve Starých Hradech poznal, představuje si, co se s nimi stalo, zda ještě žijí, či již zemřeli. Do Starých Hradů se už nikdy nepodíval.

Román je napsán jako vzpomínka na uplynulé dětství. O promarněném životě dívek a žen, které zůstaly oddány otci, práci v domě a neměly svůj život. Pouze Dora šla za svým štěstí.

Hodnocení: (hodnotilo 45 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info