Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Její pastorkyňa

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Její pastorkyňa
 
Název díla: Její pastorkyňa
Datum vložení: 1.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává na sklonku 19. století v malé vesnici Bystranka. Hlavní postavou je Petrona Buryjovka, zvaná kostelnička. Kostelnička si vzala vdovce Tóma Buryja, který měl dceru Jenůfu. Jenůfa je nazývána její pastorkyní. Tóma je lehkomyslný a bezcharakterní člověk, o domov se nestará a všechny svoje peníze prohraje v kartách. Manželství není šťastné. Když Tóma zemře, stane se Buryjovka Jenůfce tou nejlepší matkou. Buryjovku ve vesnici za to všichni obdivují. Z Jenůfky vyroste krásné a veselé děvče. Jenůfka začne pracovat jako služebná ve mlýně, kde vyrůstají dva nevlastní bratři; Laco a Štefa. Oba dva se do Jenůfky zamilují. Janůfce se líbí Laco, ale když je odveden na vojnu, zamiluje se do Štefy. Když se Laco z vojny vrátí a dozví se, že ho Jenůfka nemiluje, je velmi rozzloben. Ví, jaký Štefa je a že to s Jenůfkou nemyslí vážně, že na ni miluje jen její krásu. Úmyslně Jenůfce udělá na tváři jizvu. Štefovi se Jenůfka s jizvou přestává líbit. Po čase Jenůfka zjistí, že čeká se Štefem dítě. Spolu s matkou se to snaží ve vesnici utajit. Jenůfu schovává doma v komoře a lidem vypráví, že odjela do Vídně. Jenůfka porodí syna a má velkou radost. Kostelnička v dítěti vidí překážku a snaží se přemluvit Štefa, aby si Jenůfku vzal. Ten však odmítne. Laco nabízí Jenůfce lásku,ale ta ho zprvu odmítá. Když mu kostelnička řekne pravdu o otci dítěte, Laco se lekne. Je si vědoma, že dítě by jejich lásku kazilo, a tak mu namluví, že dítě již zemřelo. Jelikož kostelnička si nepřeje nic víc, než aby byla Jenůfka v životě šťastná a provdala se za Lacu , vezme Jenůfce dítě a hodí ho v lese pod led. Jenůfce sdělí, že dítě zemřelo. Nakonec se Jenůfka za Laca provdá a provalí se čin kostelničky. Kostelnička je odsouzena na tři roky do vězení. Po návratu z vězení, Jenůfka, Laco a kostelnička odjíždí pryč, aby začali nový život.

Životopis spisovatele: Gabriela Preissová
Hodnocení: (hodnotilo 123 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info