Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pan Theodor Mundstock

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pan Theodor Mundstock
 
Autor: Ladislav Fuks
Název díla: Pan Theodor Mundstock
Datum vložení: 8.5.2005
Referát vložil: RG

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Pan Theodor Mundstock je osamělý starý Žid. Žije ve své garsonce sám. Je propuštěn z továrny a začne pracovat jako zametač ulic. Každé ráno se jde se strachem podívat do schránky, zda tam nenajde obálku s příkazem k odjezdu do koncentračního tábora. Přestane navštěvovat přátelé jen proto, aby nemusel říkat pravdu o transportech a aby nebyli zbytečně vyděšeni. Pan Mundstock podvědomě tuší, že do transportu půjde, a tak se rozhodne, že se připraví na to utrpení, které ho čeká. Začíná trénovat. Ví, že přípustná váha kufru může být pouze 50kg. Sbalí si tedy o něco lehčí kufr, ale i to je pro něj hodně. Se sbaleným kufrem chodí, aby si na tíhu zvykl. Přitom zjistí, že má levou ruku slabší, a tak začne posilovat. Ví, že ve vlaku bude málo místa, tak si dává do kapsy chleba, aby se mohl ve vlaku i najíst. Opakuje si, že při výstupu z vlaku se musí držet uprostřed davu, neboť ti krajní dostávají od Němců nejvíce ran. Začne spát na tvrdém žehlícím prkně, vstává v pět hodin ráno, doma si pouští plyn…. Naposledy navštíví své nejlepší přátelé, neboť chvíli poté jsou odvezeni do Terezína. Dostává od nich dopis, ve kterém ho prosí, aby se postaral o jejich syna, který do Terezína pojede až v dalším transportu. Pan Mundstock se snaží kluka připravit na koncentrační tábor stejně, jako sebe. Ale moc toho nestihne, za několik dní mu přijde dopis, ve kterém ho povolávají k transportu. Pan Mundstock často rozmlouvá se svým stínem Monem. Pan Mundstock spěchá na místo srazu, ve spěchu si uvědomí, že má kufr pořád v jedné ruce, že si ho nepředává po intervalech, které si při tréninku určil. Zastaví se tedy, ale neuvědomí si, že je uprostřed silnice. Vzápětí ho srazí vojenské auto a pan Mundstock umírá.Hodnocení: (hodnotilo 91 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info