Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Smrt obchodního cestujícího

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Smrt obchodního cestujícího
 
Autor: Arthur Miller
Název díla: Smrt obchodního cestujícího
Datum vložení: 8.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Hlavní postavou je obchodní cestující Willy Loman, který přes třicet let jezdí a prodává vzorky. Když byl mladý, byl úspěšný, ale nyní, všichni jeho obchodní partneři buď zemřeli nebo jsou na odpočinku a Willymu se nedaří nic prodat. Zcela vyčerpán jezdí po Bostonu a v New Yorku a nabízí své vzorky, ale nikdo ho nepřivítá a neudělá žádnou objednávku. Willy si celý život nalhával, že je oblíbený, úspěšný a bohatý. Celý život se pachtí za obchodním úspěchem, ale úspěch se nedostává a Willy se dostává do životní krize. Willy se zamýšlí nad minulostí a nechce si přiznat pravdu.
Willy má manželku Lindu, se kterou má dva dospělé syny. Starší syn Biff hodně cestuje po světě, ale nedaří se mu najít stálé zaměstnání.Jeho mladší bratr Happy práci sice má, má i vlastní byt, ale je stále nespokojen, stále něco hledá, střídá ženy a užívá si.
Willy je svým cestováním velmi vyčerpaný a byl by rád přeřazen na jinou práci, ale u ředitele nenajde pochopení a je vyhozen. Willyho bratr Charlie mu nabídne práci, ale Willy hrdě odmítá. Ten den je naplánována večere Willyho se svými syny, ale ti se seznamují s krásnými dívkami a nechávají otce samotného. Na druhý den, když se synové vrátí domů, vyhodí je matka z domu za to, že nechali otce blouznit v restauraci. Biff má výčitky svědomí a jde za otcem. Pohádají se. Při hádce Willy pochopí, že ho má Biff rád a že mu na něm záleží. Nešťastného Willyho napadne, že kdyby se zabil, dostala by rodina peníze z jeho pojistky. A tak se taky stane, Willy umírá při dopravní nehodě a tím umožní rodině získat kapitál. Odkáže rodině sen o úspěchu.

Hra Smrt obchodního cestujícího patří mezi vrcholná díla Arthura Millera. Do českého jazyka ji přeložil František Chuchvalec.Hodnocení: (hodnotilo 20 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info