Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Bajky a podpovídky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Bajky a podpovídky
 
Název díla: Bajky a podpovídky
Datum vložení: 22.5.2008
Referát vložil: stepan25

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Čapek Karel
(09.01.1890 - 25.12.1938)

Bajky a podpovídky
Praha 1970, Československý spisovatel, 3. vydání
Bajky a podpovídky jsou posmrtnou knihou Karla Čapka, k jejímuž uskutečnění dal podnět sám autor hrstkou časopiseckých výstřižků a rukopisů uložených pod uvedeným názvem v jeho listinné pozůstalosti.
Méně nežli povídka, méně nežli fejeton a méně nežli glosa, tedy: podpovídka, bajka, aforismus. Ale forma pochopitelně nic neříká o významu knihy.
Tato knížka drobných útržků a často jen anekdotických příběhů řekne téměř všechno o svém tvůrci, mnoho o době, v níž tvořil, především o změnách, které tuto dobu charakterizovaly…
I Čapkova bajka vychází z typických vlastností zvířete či věci, ale neztotožňuje se s vlastnostmi lidí, naopak osamostatňuje je.
Snad nejvíce je smazána hranice mezi žánry právě v Čapkových podpovídkách. Tak jako v jeho sloupcích i v podpovídkách tvoří základ často jen vtipný, anekdotický nápad, bystré variace na jeden motiv. Za osobou vypravěče mnohých příběhů není těžké objevit osobu autorovu, která se v různých obměnách vrací ke svým oblíbeným námětům.

Životopis spisovatele: Karel Čapek
Hodnocení: (hodnotilo 15 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Bajky a podpovídky Čapek, Karel 83 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info