Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Lumpik

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Lumpik
 
Autor: Jaromír Tomeček
Název díla: Lumpik
Datum vložení: 22.5.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tomeček Jaromír
Lovy beze zbraní

(Kniha obsahuje více povídek. Já si vybral povídku jménem Lumpík.)

Lumpík
Obsah:

Povídka je o rodině pana řidícího, kteří bydleli na samotě, ač to bylo uprostřed dědiny. Žena pana řídícího trpěla samotou a neměla si s kým promluvit. Proto si jednoho dne pořídila malého pejska Lumpíka, aby bylo doma veseleji. Jenže pán řídící Lumpíka nesnášel, protože se mu hrabal na stole a měl blechy, ale to nebyla hlavní příčina proč pan řídící Lumpíka nesnášel. Nesnášel ho proto, protože se nemohl v hospodě pochlubit silným a velkým psem jako má farář nebo hospodský. Nakonec paní řídící dala Lumpíka z domu, ač ji to rvalo srdce, Lumpík se dostal do mlýna kde měl svou boudičku a prostředí se mu zalíbilo. Jednoho dne přivedl pan řídící domu velkého hafana. Manželce pana řídícího se pes moc nezamlouval. Jednou se přes noc ztratily všechny kachny z kurníku a pan a paní řídící si mysleli že je někdo ukradl, ale přišli na to že je hafan v noci zakousnul. Proto ho připoutali na silný řetěz aby nepáchal škodu, jenže hafanovi se znovu podařilo utéct a u sousedů zakousnout drůbež. Jednoho dne šel pan řídící do hospody, kde se dozvěděl že malý Lumpík chytil ve mlýně zloděje. Pana řídícího trápilo svědomí, že jeho hafan musí být připoután, aby nepáchal škodu a malý Lumpík zatím ve mlýně chytá zloděje, proto se pan řídící rozhodne, že dá hafana pryč a vezme si Lumpíka zpět a proto Lumpík dostal boudu po hafanovi kde dohlíží na pět kachen.
Názor na knihu
Sice jsem nepřečetl celou knihu, ale můj názor na tuhle povídku je, že když je něco co máte menší nebo slabší než cokoli někoho jiného neznamená to že je to špatné.
Když manželova nenávist proti Lumpíkovi neustávala, naopak rostla, když z toho vznikaly prudké výstupy, rozhodla se paní řídící, že ustoupí. Ač jí to mohlo srdce utrhnout, dala Lumpíka z domu. Dostal se do mlýna, kde mu postavili pohodlnou boudičku na dvorku. Netrvalo dlouho a nové prostředí se mu zalíbilo. Znal kdekterý kouteček dvora, seznámil se s jeho obyvatelstvem od jednookého kuřete po štípavého krocana a naučil se, co je podle mravu drůbeže dovoleno. Ustavičným pobíháním ztratil přebytečné sádlo a změnil se v šlachovitou šelmičku, která žárlivě střežila celý dvůr.

Ilustroval: Mirko Hanák
Nakladatelství: Albatros
Počet stran: 190
Rok vydání: 1982

Hodnocení: (hodnotilo 37 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info