Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Gulliverovi cesty

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Gulliverovi cesty
 
Autor: Jonathan Swift
Název díla: Gulliverovi cesty
Datum vložení: 22.5.2008
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
ÚVOD : SEZNÁMĚNÍ S DĚJEM
V prvních kapitolách se můžete dočíst o životě Gullivera, než se vydal na cestu.

Jednoho večera se plavil Gulliver lodí jako námořník a celé posádka se potopila, několika lidí se podařilo zachránit se ve spuštěné malé záchrané loďce. Skalní útesy roztříštily dřevěnou loďku jako nic. Jediný komu se podařilo záhadou přežít byl Gulliver. Moře ho vyplavilo na břeh neznámé země. Právě zde se odehrává celý příběh.

Když se ráno probudil zjistil, že je přivázán lany k zemi malými trpaslíky. Po začáteční neshodě se stal s Liliputány dobrý přítel naučil se jejich jazyk. Pomohl jim vyhrát válku a zachránil palác před uhořením. Když se dozvěděl, že ho závistivý generálové chtějí zabít, postavil si vor a vyplul na širé moře. Plavil se celý sedm dní a sedm nocí než doplul na pevninu. K jeho nevelikému štěstí na ostrov obrů. Po cestě ho našel obří farmář, který si z něj udělal atrakci. Mnoho obrů se na něj chodilo dívat. I samotná královna, která si ho oblíbila a koupila ho jako dárek králi. Gulliver cestuje všude s nimi v malé dřevěné přepravce.

Jednou neopatření přilítl orel a odlítl s Gulliverem. Po pár hodinách letu orel krabici upustil, a tak se Gulliver ocitá uprostřed moře na potápějící krabici. K jeho velkému štěstí spatří létající ostrov Laputa. Když se na něj vyškrábal z posledních sil z velkou radostí zjistil, že na něm žijí lidé jeho velikosti. Zjistil, že na tomto ostrově žijí velice inteligentní lidé. Setkal se tu zde s nejrůznějšími doktory a vědci. Když opustil ostrov Laputa, ve snaze se dostat do Anglie dostal se na jakémsi ostrově, který se tedy Anglii příliš nepodobal. Ostrov měl jednu zvlášnost, a to v tom, že místo lidí zde vládli koně a lidé se chovali jako zvířata. I zde zažívá spoustu dobrodruštví. Vše dobře dopadlo a Gulliver se vydal na svoji poslední cestu, kde dojel do Anglie. Byl moc šťastný a vyprávěl své dobrodružné zážitky. Háček to mělo pouze v tom, že mu věřil jenom jeho syn. Gulliver nakonec všechny přesvědčil, když ukázal malé ovce a zvířata z Liliputánie.

Hodnocení: (hodnotilo 48 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info