Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Písně kosmické

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Písně kosmické
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: Písně kosmické
Datum vložení: 15.5.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sbírka byla vydána roku 1878.
Sbírka vznikla z Nerudova zájmu o astronomii, vesmír přibližuje lidem, zlidšťuje a zjemňuje vesmírná tělesa a přirovnává je k lidské společnosti a přírodě, např. hvězdy jsou děti, měsíc je otec. V básních autor přenáší mezilidské vztahy do vesmíru. Pří pohledu na vesmír myslí na svůj národ.

Báseň 13 – v první části Neruda vyjadřuje názor, že Slunce jednou skončí svou existenci, dopadne na planetu a vzplane. Ve druhé části básně Neruda nachází zákon mateřské lásky, srdce matčino se v hrobě zachvěje, když na něj položíme tělo dítěte.

Báseň 21 Jak lvové bijem o mříže – mříž představuje nerozhřešené záhady vesmíru. Básník vyjadřuje přesvědčení, že lidský duch tyto záhady rozřeší.Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 105 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info