Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zpěvy páteční

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Zpěvy páteční
 
Autor: Jan Neruda
Název díla: Zpěvy páteční
Datum vložení: 15.5.2005
Referát vložil: Moles

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Sbírka vydána po smrti Nerudy, zásluhou J. Vrchlického a I. Hermanna, roku 1896. Obsahuje vlasteneckou lyriku.
Báseň Láska – v této básni vyjadřuje básník lásku k národu. Smrt národa by nepřežil. Chudé dítě je pro nízký původ odstrkováno a haněné, odmítá pomluvy. U své matky se učil o lásce k zemi, vyznává zde svou lásku k dívce.
Báseň Matka sedmibolestná – vychází z bible. Zemi a národ znázorňuje jako Marii s ukřižovaným Ježíšem.
Báseň Moje barva červená a bílá – červená a bílá jsou národní barvy českého praporu. Prapor vlaje a střídají se barvy. Bílá vyjadřuje holubici sraženou do plamenů, červená vyjadřuje krev. V dějinách se také střídají stinné a světlé stránky. V závěru básně se mění symbolika obou barev. Bílý je den a všude kolem jsou růže, které značí lepší budoucnost. Za budoucnost se ale musí bojovat. Neruda si přeje, aby se červená stala barvou života.
Báseň Jen dál – závěrečná báseň, kde se autor zamýšlí nad lepší budoucností. Slavná minulost nestačí, musí se jít kupředu

Životopis spisovatele: Jan Neruda
Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info