Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Skalpel, prosím

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Skalpel, prosím
 
Název díla: Skalpel, prosím
Datum vložení: 15.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Román poprvé vyšel roku 1981.
Hlavní postavou je významný neurochirurg, ke kterému přichází novinář, aby napsal o lékaři článek k jeho životnímu jubileu, k šedesátinám. Tímto rozhovorem kniha začíná i končí. Svoje kulaté narozeniny bere lékař jako příležitost k rekapitulaci a vzpomínkám na své životní úspěchy a neúspěchy, jak uspěl jako lékař, manžel a otec. Ve svých vzpomínkách se vrací k případu malého chlapce, Vítka Kozla (personálem přezdívaný Uzlík), který má v hlavě nádor a jeho stav je velmi vážný, skoro beznadějný. I přesto ho profesor operoval, operace se zdařila a chlapce mohl předat milujícímu dědečkovi. Dále nás jeho vzpomínky zavedou na sál, kde probíhá operace profesorova kamaráda Mikeše, který dříve chodil s jeho ženou Jitkou. V knize nejsou popsány pouze situace s dobrým koncem,ale setkáváme se tu i se smrtí malého děvčátka po autohavárii zaviněné opilým řidičem, o úmrtí jediné dcery lékaře Krtka….
Profesor vzpomíná i na mládí, kdy byl na koleji a seznámil se svou ženou Jitkou, výbornou lékařkou, která se kvůli rodině vzdala své profese. Přiznává její zásluhu na jejich harmonickém vztahu.

V tomto románu autorka věrně zachycuje prostředí nemocnice a práci profesorova týmu. Jelikož Stýblová vystudovala medicínu, vše je vykresleno velmi věrohodně a s profesionalitou. Při čtení knihy si uvědomujeme, jak obrovskou odpovědnost mají lékaři a jak křehký je lidský život. Lékaři jsou denně vystavováni před velká rozhodnutí, na kterých závisí lidský život. Rozhodnout se musí mnohdy během několika minut, někdy dokonce i vteřin.Životopis spisovatele: Valja Stýblová
Hodnocení: (hodnotilo 67 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info