Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Mládí na křídlech

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Mládí na křídlech
 
Autor: Helena Šmahelová
Název díla: Mládí na křídlech
Datum vložení: 11.6.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Příběh vypráví o 16.ti leté Matyldě, které zemřeli rodiče. Žije v bytě se svou tetou. Má dvě kamarádky Elišku Sušilovou a Jaroslavu Malou, které říkají Šuška. Také má kamaráda Otakárka Petrů, který má přezdívku Otakárek Fenyklový.
Všichni čtyři se přihlásily do kurzu bezmotorového létání. Schází se na starém učilišti vždy ve středu a tam se připravují na zkoušky. Máša zkoušky udělá a to je její vstupenka na letiště.
Na letišti jsou zezačátku u lana a potom dojde na opravdové létání. Létají s jejich tátou instruktorem. Protože začínají prázdniny Mášina teta odjíždí za její sestrou do Třebíče, ale Máša zůstává doma protože si s Eliškou našli brigádu. Dělají zapisovatelky výplat traktoristů v malé vesničce Březová. Do Máši se tam zamiluje jeden traktorista Olin a nosí jí tajně květiny. Na letišti se Máša seznámí s jedním chlapcem Janem, do kterého se zamiluje. Jenže Janovi se líbí Eliška a Máša se sní přestane kvůli tomu bavit, protože jí závidí. Ale když Eliška odjede na prázdniny k babičce je Máša jenom s Janem. Když mají volno na letišti, tak si jdou spolu zaplavat a potom když utíkají se drží za ruce, aby některý z nich neupadl. Jednou na letiště dojde cizí učitel a všechny přezkouší z létání. Máša je nervozní, ale zkoušku udělá i s Otakárkem. Jenom Šuška a Eliška je neudělají, protože Eliška hodně zameškala a Šuška se bojí.
Protože se blíží závěrečné zkoušky a postup do 2 kategorie, začínají plachtaři létat sami bez táty instruktora. Máša už hodněkrát létala sama, ale jednou se jí to nepodařilo. Když viděla jak se Jan s Eliškou drží za ruce rozbrečí se a jak je rozrušená a nepozorná ztratí výšku a musí nouzově přistát mimo letiště. Chtěla si vybrat velké pole za letištěm, ale tam už nestačila doletět a spadla s větroněm do stromů. Chtěla potom vyjít z větroně, ale převážila se a spadla ze stromu. Měla na sobě ale padák a ten ji zachytil o větev stromu a visela hlavou dolů. Zachránil ji Jan a pomohl jí slézt. Po celém tréninku se všichni scházeli ve velké místnosti na letišti. Tam Máša vyprávěla, co se jí stalo. Dostala za ten pád trest. Na zkoušky do druhé kategorie se všichni velice dobře připravovali a také je udělaly. Dostali průkaz, že jsou plachtaři 2 kategorie. Máša si slíbila, že do plachtění upne své úsilí, svou vůli a také své srdce.
Za peníze, které si vydělala na brigádě, si koupila své nové kolo a ještě jí zbylo na nový zimní kabát.Hodnocení: (hodnotilo 53 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info