Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Šifra mistra Leonarda

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Šifra mistra Leonarda
 
Autor: Dan Brown
Název díla: Šifra mistra Leonarda
Datum vložení: 11.6.2008

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tento thriller nepřímo navazuje na knížku Andělé a Démoni. V knížce jsou zmíněny některé skutečnosti z Andělů a Démonů. Shledáváme se zde s prof. Robertem Langdonem, hrdinou předešlé knihy. Tato kniha byla také zfilmována.
Přímo v muzeu Louvre byl zavražděn jeho dlouholetý správce Jacques Saunière. K případu je pozván i expert na symboliku Robert Langdon. Langdon ale neví, že ho kapitán Fache, který řeší případ, podezírá jako hlavního viníka, nejenom proto, že se s ním měl sejít, ale také proto, že vedle mrtvoly je napsán neviditelným fixem vzkaz: „P.S. najdi Roberta Langdona“.
Ještě v muzeu se s nám schází Sophie Neveuvová, která mu prozrazuje, že ho chce kapitán zatknout. Langdon se Sophií utíkají a vydávají se po stopách, které jim zanechal Saunière, Sophiin dědeček. Na své cestě musejí neustále unikat francouzské policii, která jim jde po krku, protože Langdon je podezřelý ještě z dalších tří vražd.
Saunière je postupně po stopách dovádí k místu, kde je ukrytý svatý grál. Pátrání je dovede až k siru Leighu Teabingovi, který strávil celý život hledáním grálu. Ten jim vše vysvětluje, že grál je vlastně člověk, konkrétně Máří Magdalena, snoubenka Kristova. Poklad skrývá tajně dokumenty, obsahující např. evangelium Máří Magdaleny a jiné důkazy, že církev uveřejňuje Nový Zákon, který byl přepsaný čistě z politických důvodů. Nynější Nový Zákon totiž uvrhuje Ježíše do světla nadpřirozeného člověka, na rozdíl od těch minulých.
Pomocí Leigha Teabinga, který je bohatý šlechtic se dostávají až do Anglie, kde ale vyjde najevo, že Leigh Teabing by ostatní klidně zabil, aby získal informace o grálu. Langdonovi a Sophii se podaří uniknout a Teabinga zatkne policie a vyjde najevo, že je tajemný Učitel řádu Opus Dei, jehož příslušník zabil Saunièra a další tři sénechaux z Převorství sionského.
Poté docestuje Langdon a Sophie do Skotska, kde se Sophie shledává s její údajně mrtvou babičkou a bratrem a Langdon konečně přijde na to, kde se vlastně Sangrealské dokumenty nacházejí…

I když autor vměstnal celý děj do doby asi 38 hodin, knížka je poměrně zdlouhavá, někdy nudí pasážemi popisující různé skutečnosti. Není v ní moc akce. Ale musím ocenit dokonalou zápletku a její rozuzlení.Hodnocení: (hodnotilo 110 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info