Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jdi za zeleným světlem

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Jdi za zeleným světlem
 
Autor: Edvard Valenta
Název díla: Jdi za zeleným světlem
Datum vložení: 15.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Román z roku 1956 zachycuje dobu protektorátu. Je rozdělen do tří částí. Každá z nich je členěna na kapitoly a intermezza, ve kterých není vypravěčem autor, ale profesor Šimon – hlavní postava.
První díl nazvaný „Jitru neunikneš“ nás zavádí do vesnice Dolina. Do vesnice přiváží dr. Kroft svého přítele Šimona. Šimonovi zemřela první žena Marie, dcera spáchala v sedmnácti sebevraždu a svou druhou ženu Blanku přistihl s milencem. To je důvod, proč odchází na venkov. Je zklamán životem a chce mít klid. Seznamujeme se a poznáváme charakter lidí ve vesnici.
Ve druhé části nazvané „Lidská srdce“ se Šimon seznamuje s ředitelem rourárny Kameníkem a s německým správcem Triebswasserem. Kameníkův syn je lékařem a za falešné neschopenky čeká na popravu. Správce slíbí, že za vysoký obnos peněz syna s jeho kamarádem ušetří. Kromě těchto událostí Kameníka trápí, že jeho dávná láska, vdova Steinová, tíhne k profesoru Šimonovi. A to netuší, že jejich vztah je již intimní.
Za Šimonem přijíždí jeho švagrová. Šimon pociťuje lásku ke krásné švagrové, ale své city tají. Krom toho má vztah s vdovou Steinovou. V tom se objevuje údajně mrtvý manžel Steinové, který svou smrt zinscenoval. Profesor Šimon vztah s Idou Steinovou ukončí a sbližuje se se Steinem.
Třetí díl „Úsměv“ začíná pohřbem paní Kameníkové. Pan Kameník nabídne manželství paní Steinové, ale ta mu řekne pravdu o svém manželovi. Šimon se po letech potkává s Blankou – u rozvodu. V okolí vesnice Doliny jsou ruští vojáci. Šimon ukrývá nemocnou ruskou partyzánku. Vztah profesora Šimona a švagrové se vyvine v oboustrannou lásku. Je konec války. Vesnice žije euforií, ustupující Němci zaútočí. Stein a Šimon umírají několik hodin po válce.Hodnocení: (hodnotilo 6 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info