Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hrozny hněvu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Hrozny hněvu
 
Název díla: Hrozny hněvu
Datum vložení: 29.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Román Hrozny hněvu je vrcholné dílo Johna Steinbecka. V roce 1940 získal za tento román Pulitzerovu cenu.
Děj se odehrává za doby hospodářské krize, kdy farmáři odchází za prací do Kalifornie.
Kniha sleduje osudy rodiny Joadových. Vyprávění začíná v restauraci v Oklahomě, kam přichází Tom Joad a požádá řidiče kamionu, zda by ho nesvezl. Tom Joad se právě vrátil z vězení, kde byl zavřený za vraždu. Řidič ho sveze. Když Tom vystoupí z kamionu, potká kazatele a dají se spolu do řeči a jdou spolu do Tomovi rodné vesnice. Tom se domu moc těší, ale je zklamaný, neboť v domě nikoho nenachází. Nemůže pochopit, proč všichni odešli a zanechali tam prázdný dům a pole. Od souseda se Tom dovídá, že všichni museli bance zastavit půdu. Půda byla neúrodná, a tak lidé neměli úrodu ani peníze. A tak se vesničané rozhodli, že půjdou hledat štěstí jinde. Odešli do Kalifornie za prací. Tom se doví, že jeho rodina je ve vedlejší vesnici u strýce.a tak se za nim ihned vydá. Odtud společně odcházejí do Kalifornie. Cestou jim umírá babička s dědečkem. Po dlouhé cestě konečně dorazí do vysněné Kalifornie. Zjišťují, že Kalifornie je zaplavena lidmi, práce je málo a je špatně placená. Ubytují se v táboře a snaží se najít práci. Nemají peníze, a tak chodí česat ovoce. Tom je v podmínce, ale zastane se kamaráda a uhodí stráž. Rodině je jasný, že musí ihned odjet. Tom se musí skrývat. Náhodou se dostanou na plantáž, kde se češe bavlna. Bydlí ve starém vagónu, ale česáním bavlny si vydělají docela dost peněz. Konečně se po dlouhé době dobře nají, koupí si i nové šaty. Tom bydlí venku a matka mu nosí jídlo. Blíží se zima a práce ubývá. Začne období dešťů a Joadovi se rozhodují, co budou dělat. Róze se narodí mrtvé dítě, ale musí odejít, protože voda zaplavila jejich příbytek. Přijdou do stodoly, kde potkají cizího muže se synem. Otec je velmi vyčerpaný, umírá hlady, protože všechno jídlo dával synovi. Róza mu dá mateřské mléko a zachrání tak muži život.

Životopis spisovatele: John Ernst Steinbeck
Hodnocení: (hodnotilo 22 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Nastavení soukromí | Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info