Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Jádro věci (The heart of the Matter)

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Jádro věci (The heart of the Matter)
 
Autor: Graham Greene
Název díla: Jádro věci (The heart of the Matter)
Datum vložení: 29.5.2005

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj se odehrává na západním pobřeží v Africe za druhé světové války, která nepřímo vstupuje do děje. Hlavním hrdinou je padesátiletý policejní důstojník Henry Scobie. Scobie je spořádaný a hodný manžel, poctivý a důsledný komisař britské policie. Scobie si nepřeje nic jiného, než aby jeho manželka Luisa byla šťastná. Scobie svou manželku sice už nemiluje, ale svým způsobem ji má rád a záleží mu na ni. Scobie žije v souladu s katolickou vírou, a tak s manželkou chodí do kostela a chová se k ní jako věrně milující manžel. Luisa touží po společenské prestiži a přeje si, aby byl Scobie povýšen. Povýšení se však nedočká. Zklamaná Luisa prosí manžela, aby odjeli pryč. Jelikož jejich finanční situace není moc dobrá, posílá Scobie manželku samotnou s tím, že až vydělá více peněz, přijede za ní. Po jejím odjezdu je Scobie povolán, aby pomohl lidem, kteří zcela vyčerpaní a v horečkách přistáli s dopravní lodí u pobřeží. Zde se seznamuje s dívkou Helenou, do které se později zamiluje. Scobie je po letech manželství s Luisou opět šťasten. Scobie si uvědomuje svou nevěru, dostává se do rozporu mezi zásadami a vlastními činy. Prožívá vnitřní konflikt. Po čase zjišťuje, že jej Helena začíná ničit, stejně tak jako před lety Luisa. V tom do města přijíždí Luisa s tím, že po něm nikdy nic chtít už nebude, a aby šel s ní Scobie do kostela. Tohoto okamžiku se Scobie hrozí, neboť bude muset jít ke zpovědi. U zpovědi nechce slíbit, že ukončí vztah s Helenou a tak nedostane rozhřešení. Scobie se dostává do slepé uličky, neboť nechce Bohu lhát. Neví, co má dělat. Snaží se vymlouvat na různé nemoci, jen aby nemusel do kostela. Přesto ale jednou jde s Luisou k oltáři a přijímá hostii. V tom si Scobie uvědomuje, že je ztracen. Jediné východisko vidí ve své smrti. Uvědomuje si, že už nemůže podvádět ani Luisu, ani Helenu a ani Boha, nedokáže žít s vědomím, že Boha zklamal. Scobie si sežene od lékaře léky a předávkuje se.

Román řeší závažné filozofické a etické problémy.Hodnocení: (hodnotilo 10 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info