Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Směšné lásky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Směšné lásky
 
Název díla: Směšné lásky
Datum vložení: 29.5.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Povídková sbírka Směšné lásky je soubor povídek jejichž hlavní tématikou jsou milostné vztahy.

Já, truchlivý bůh
Děj se odehrává v Brně. Hlavní hrdina Adolf marně usiluje o dívku Janu. Jana studuje zpěv na konzervatoři a stále ctižádostivého mladíka odmítá. Zprvu ho Jana využívala, ale poté vše ukončila. Adolf si brzy najde novou slečnu, ale touží po pomstě Janě. Svého přítele Řeka oblékne do luxusních šatů a představí ho Janě jako dirigenta Athénské opery. Všichni tři spolu stráví hezký večer, Adolf Janě překládá z řečtiny do češtiny, byť neumí ani slovo řecky. Všechny slova si vymýšlí. Adolf poté odejde a nechá přítele s Janou samotné. Ti spolu prožijí milostnou noc, poté jakoby odjede do Athén. Řek se do Jany zamiluje a chtěl by jí říct pravdu, ale ona si ho nevšimne, neboť již není oblečen do luxusních šatů, ale je oděn do ošumtělého obleku.
Adolf se trápí, neboť svými intrikami způsobil jen bolest. Měl v úmyslu jen sebe pobavit, příteli dopřát krátké rozptýlení a Janu ponížit. Toto mu nevyšlo, poněvadž přítel se do Jany opravdu zamiloval a teď se trápí, že o něj v podobě jaký skutečně je Jana nestojí. Dokonce Adolf zjistí, že to byla ze strany přítele jen pouhá záminka, aby se dostal do dívčiny blízkosti.

Falešný autostop
Jednoho letního dne se vydá dívka s mužem na dovolenou. Muž je do dívky zamilovaný, miluje její ostych, rád ji přivádí do rozpaků. Cestou se zastaví u pumpy. Dívka na muže nečeká a jde pomalu pěšky napřed. Když jede muž kolem, začne dívka stopovat. V tu chvíli se začnou chovat k sobě úplně jinak, jakoby byli cizí lidé. Dívka je suverénní a dělá jakoby se viděli poprvé. Muži se hra líbí, ale zanedlouho je začne hlodat myšlenka, že se takto třeba chovají i jindy, dívka si myslí, že muž bere i jiné stopařky. Na křižovatce muž odbočí z cesty a vyhledá hotel. Zaplatí si pokoj a stráví spolu noc. Ne romantickou, ale muž se k dívce chová jako k cizí ženě, jako k prostitutce. Nabídne ji i peníze. Dívku zaráží, jak se změnili, zaráží ji i jak se změnila ona sama, jak suverénně vystupuje, co říká atd. Dívka chce hru ukončit, ale muž hraje hru stále dál. Ráno, když se vedle sebe probudí, uvědomí si oba, že hra musí skončit,neboť mají před sebou celou dovolenou.

Nikdo se nebude smát
Příběh dívky, která se díky špatnému kádrovému posudku musí denně sklánět nad šicím strojem. Jinak je dívka ve všech směrech téměř dokonalá, má daleko navíc, než dělat šičku. Dívka bydlí u svého přítele a nebylo by dobré, aby se toto někdo dozvěděl. Proto se skrývá, aby ji pan domácí nemusel vyhodit.
Dále v povídce sledujeme osud učitele na vysoké škole, který je v soukromém životě nešťastný a dostane se až k zasedání uličního výboru, který vyvrcholí vyhoštěním učitele z praxe na vysoké škole.
Tato povídka popisuje tehdejší dobu. Popisuje životní prohry lidí, kteří nebyly „vhodní“ pro tehdejší režim. Na jedné straně se této době autor vysmívá,ale na druhé straně cítí její vážnost a hrozbu.


Životopis spisovatele: Milan Kundera
Hodnocení: (hodnotilo 28 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info