Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Válečná tetralogie

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Válečná tetralogie
 
Autor: Viktor Dyk
Název díla: Válečná tetralogie
Datum vložení: 29.5.2005
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Je složena ze čtyř sbírek: Lehké a těžké kroky, Anebo, Okno, Poslední rok. Sbírka tvoří vrchol Dykova uměleckého díla.

Lehké a těžké kroky – básně vypovídají o autorově desiluzi z předválečné politické situace. Některé básně vyjadřují touhu po změně. Sbírka je rozdělena do čtyř oddílů (V kraji, kde je zima, Hory i údolí, Před katastrofami, V bouři). Oddíl V bouři vznikal od srpna 1914 do jara 1915 a obsahuje verše naděje. Básník sice válku odsuzuje, ale na druhé straně je si vědom, že je východiskem ze zoufalé situace.

Anebo – i tato sbírka je rozdělena do několika oddílů. Úvodní Předehry obsahuje ještě verše z předválečné doby, verše jsou naplněny skepsí. V oddílu Promenády Diogenovy jsou verše vyjadřující autorův kritický pohled na charakter národa, verše vyjadřují úzkost. Ve třetí části nazvané Válečná tetralogie básník vyjadřuje víru v národní obrození.

Okna – sbírka vyšla až po válce, má deníkový charakter. Skládá se ze tří oddílů (Předehry, Praha, policejní věznice, Vídeň, posádkové vězení). Básník zde zachytil dojmy a reflexe z válečného vězení.
Báseň Země mluví – matka země se obrací na svého syna (=národ). V ohrožení národa zaznívají varovná slova, že by národ mohl zklamat, mohl by zradit svou zemi.

Poslední rok – je složena ze dvou oddílů. Verše jsou z posledních dvou válečných let. Ve druhém oddíle verše vyjadřují vidinu blížícího se vítězství a jistotu budoucí svobody.

Životopis spisovatele: Viktor Dyk
Hodnocení: (hodnotilo 3 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info