Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Dobré a ještě lepší jitro

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Dobré a ještě lepší jitro
 
Název díla: Dobré a ještě lepší jitro
Datum vložení: 6.6.2009
Referát vložil: sillent

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Kniha je sbírkou krátkých fejetonů. Jejich námětem jsou převážně vztahy mezi lidmi. Z této série mírně vybočuje fejeton Vánoce a předvánoce, který je autorovou vzpomínkou na vlastní mládí. České děti mají oproti ostatním mnoho výhod. Zatímco například v Rusku naděluje dárky pouze Děda Mráz a to ještě v přesném datu, mají děti v Čechách nadílek více. Vše začíná již na začátku prosince, kdy přichází "mikulášské komando". Nadílka pokračuje kolekcí od závodního výboru a končí hlavní nadílkou na Štědrý den. Autor vzpomíná, jak u nich doma začínali vánoce již hluboko v listopadu, kdy maminka začala péci cukroví. Když bylo napečeno, maminka cukroví důkladně schovala, aby se do vánoc nesnědlo. Někdy ho schovala natolik důkladně, že již nebylo nikdy objeveno. Dále autor popisuje další z mnoha předvánočních obřadů, koupání v neckách. U nich doma měli necky obyčejné, ale strýček vlastnil dokonce necky luxusní, se špuntem. Zajímavá též byla příprava kapra na štědrovečerní večeři. Po zkušenosti, kdy objevil ve vaně vedle kaprů svou dceru, již raději domů živé kapry nenosil. Také ale proto, že byl jediným členem rodiny, který se odhodlal kapra zabít. Vzhledem k svátkům lásky se ovšem nechtěl projevovat jako rodinný surovec.

Životopis spisovatele: František Nepil
Hodnocení: (hodnotilo 132 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info