Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Harry Poter a Kámen mudrců

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Harry Poter a Kámen mudrců
 
Název díla: Harry Poter a Kámen mudrců
Datum vložení: 30.6.2009
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Harry Potter I

Harry Potter jako miminko byl kouzelníky položen s dopisem na práh domu svého strýce a tety. Nyní je to10 letý chlapec, který vyrůstá u svého strýce, tety a bratrance, protože jeho rodiče zemřeli. Příbuzní se k němu nechovají moc pěkně, bydlí v přístěnku pod schody, musí posluhovat celé rodině, nikdy nedostal dárky k narozeninám a nosí oblečení po svém bratranci.
Jen občas ve snu se mu zdají věci, které jsou čarovné. Stejně tak, když je rozlobený, dějí se v jeho okolí divné věci.
Jednoho dne přijde Harrymu dopis, který mu strýc ale nechce dát. Věc je podivnější o to, že se zdá, že má být dopis Harrymu za každou cenu doručen, protože mu chodí opakovaně. Navíc s dopisem přilétají sovy.
Teta se strýcem se chovají podivně, bázlivě, berou svého syna i Harryho a snaží se před záplavou dopisů uprchnout. Odplují na osamělý maják v den, kdy je Harrymu právě 10 let. Tu noc se Harry dozvídá, že je čaroděj, přijel pro něj poloobr Hagrid – šafář z Bradavic, který ho začíná zasvěcovat do jeho skutečného života a má mu pomoci s cestou do Bradavic – kouzelnické školy, kde je ředitelem profesor Albus Brumbál, Harryho rádce a ochránce. Škola čas a kouzel v Bradavocích má 4 koleje – Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor, které mezi sebou soutěží o školní pohár.
Od Hagrida Harry dostane jako dárek sněžnou sovu Hedviku která ho všude věrně doprovází.
Tak Harrymu začíná jeho nová etapa života. Zjišťuje, že v kouzelnickém světě ho každý zná jako dítě, které přežilo vražednou kletbu. Zjistí, že jeho rodiče byli zavražděni lordem Voldemortem, zlým černokněžníkem, kterého neúspěšný pokus o zavraždění Harryho stál moc i tělo, ale jeho duše někde přetrvává. Navíc lord Voldemord studoval v jiné koleji Zmijozel, kde nyní studují děti jeho přívrženců v čele s Draco Malfoyem, který se s Harrym nepřátelí.
Cestou do Bradavic se Harry seznámí s Ronaldem Weaslym a Herminonou Grangerovou, kteří se stanou jeho velkými kamarády, společně jsou i Moudrým kloboukem zařazeni do koleje zvané Nebelvír, jejíž ředitelkou je profesorka Minerva Mc Gonagallová. Společně prožívají svůj první rok v Bradavicích, učí se kouzelnickému umění. Harry se navíc stává chytačem nebelvírského famfrpálového mužstva.
Jejich pobyt na škole je poznamenaný bojem o kámen mudrců, které se prostřednictvím jednoho z učitelů snaží získat lord Voldemord, aby se mohl vrátit zpět k moci.
Harry za pomoci Rona a Hermoiny mu tento plán překazí. Musí ale po cestě splnit několik nebezpečných úloh – překonat Ďáblovo osidlo, chytit klíč, vyhrát šachovou partii a projít zkouškou s lektvarů.
Pak už stojí Harry sám tváří v „tvář“ lorda Voldemorda, jeho statečnost a kouzelná ochrana, kterou mu zanechala jeho matka ale nad černokněžníkem zvítězí.¨
Školní rok i kniha končí vítězstvím nebelvírské koleje ve školním poháru a odjezdem na prázdniny.

Životopis spisovatele: Joanne Kathleen Rowlingová
Hodnocení: (hodnotilo 261 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info