Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Čtyři roční doby

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Čtyři roční doby
 
Název díla: Čtyři roční doby
Datum vložení: 6.7.2009

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Děj:
Kniha se skládá ze čtyř novel: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák, Tělo, Dýchací metoda. Tři z nich byly též zfilmovány.

Vykoupení z věznice Shawshank: Přiběh vypráví jeden z vězňů – Red, který vám prý sežene úplně všechno. Jednoho dne přivezou do vězení Andyo Dufresneho, jenž měl údajně zabít svou ženu. Ve vězení ho potkávají různé strasti. Sežene si od Reda geologické kladívko a plakát Rity Hayworthové. Díky své právnické praxi si brzy najde ve vězení své místo. Je uznávaným poradcem. Po mnoha letech najednou Andy zmizí. Po prohlídce jeho cely narazí dozorci na díru ve zdi, kterou Andy utekl. Mezitím už je Andy v Mexiku ve městě Zihuatanejo. Poté, co propustí také Reda, se oba vězni na tomto místě setkávají.

Nadaný žák: Todd Bowden je velmi nadaný žák, který jedno dne zjistí tajemství – jeden z obyvatelů města je vrah z Patinu. Arthur Denker, pravým jménem Kurt Dussander se snaží na svou minulost napomenout. Když ale u jeho dveří zazvoní Todd a chce vědět podrobnosti o vyhlazovacích táborech a pokusech na lidech, Dussanderovi minulost se vrací, aby ho zabila. Dussander, zničený vyprávěním se stává vězněm malého Todda. Najednou se ale role vyměňuje a Todd, který nedokáže myslet na nic jiného než na hrůzné výkřiky obětí plynových komor, postupně klesá ke dnu. Zhorší se mu známky a on neví co s tím dělat. Arthur mu pomůže a poté k němu již Todd nedokáže chodit. Opět se stane úspěšným studentem, ale dny strávené s Dussanderem mu nedají spát. A podobně je na tom u Arthur Denker. Ten jednoho dne dostane infarkt a dostane se do nemocnice, kde jeho totožnost odhalí pacient, ležící s ním na pokoji. Přijdou za ním izraelští policisté, ale on se mezitím zabije. V jeho domě se najdou mrtvoly. Todd je na dně. Neví kolik toho policie ví. Vyjde na kopec a začne střílet po řidičích. O pár hodin později ho policie umlčí.

Tělo: Parta kluků se vydá hledat tělo mrtvého chlapce. Musí projít lesem. Jejich výlet se však stane cestou za poznáním. Změní se. Jejich chování je jiné. Tělo mrtvého chlapce najdou, ale spolu s nimi ho nalezne také jiná parta kluků. Obě tyto skupiny chtějí být slavné. Touží být ve správách. Baží po slávě a hrdinství. Tělo zůstane první skupině chlapců, kteří se však rozhodnou nevzít ho s sebou. Místo toho ho zde nechají ležet. Už nechtějí být slavní. Druhá skupina chlapců zavolá na policii, jenž díky nim nalezne mrtvé tělo.

Dýchací metoda: Tato nekratší novela vypráví příběh z klubu, do kterého dochází muži, aby se uvolnili. Nejedná se o žádný noční klub. Místo toho si zde vypráví příběhy. Jeden příběh se vypráví také o Vánocích. Je o ženě, která je těhotná, ale bez muže. Je to příběh jednoho muže, jenž je doktor a tuto situaci zažil. Žena je mu už na první pohled sympatická, ale už od prvního okamžiku má divné tušení. Když přijde chvíle porodu, žena nasedne do taxíku, jenž ji odveze do nemocnice. Ten se ale vybourá přímo u špitálu. Doktor vybíhá, aby ženě pomohl. Její hlava se však kutálí několik metrů od těla. Řidič taxíku je poměrně v pořádku, ale psychicky je na tom dost špatně. Lékaři se podaří dítě odrodit a předat ho do opatrovnické péče.Rozbor autorova stylu:
Povídkové knihy nemusím, ale tahle se mi vážně líbila. Nejedná se o hororovou knihu, což sám autor na přebalu sám tvrdí. Všechny novely jsou psané v ich- formě. Mám rád Kingovi knihy a snažím se přečíst všechny, ale asi my to bude chvíli trvat.

Všechny příběhy jsou tajemné a přirovnávané k různým ročním obdobím.Vlastní hodnocení:
K této knize jsem se odhodlal ihned po jejím zapůjčení v knihovně. Všechny novely se mi velice líbily, jen mě mrzí, že Vykoupení z věznice Shawshank jsem viděl ještě dřív než jsem měl tu čest, přečíst si knihu. Kdybych měl novely porovnat, asi nejlépe se mi četlo Vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Dýchací metoda. Nechci říkat, že by bylo Tělo špatné, jen se mi zdálo trochu slabší, i když je všude tolik vychvalované. Jako většinu Kingových knih, i tuto se nevyplatí číst, pokud nemáte čas. Příběh a napětí totiž potom rychle ochabují a vzrušení z četby již není tak veliké.

Toto byla má první povídková kniha od S. Kinga a už se sháním po dalších.Životopis spisovatele: Stephen Edwin King
Hodnocení: (hodnotilo 1 čtenář)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info