Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Velká hra

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Velká hra
 
Autor: Jurij Dold - Mychajlyk
Název díla: Velká hra
Datum vložení: 24.9.2009
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Velká hra je válečný špionážní román, jehož děj se odehrává během druhé světové války. Hlavní postavou je sovětský špion Hryhorij Pavlovič. Po celou dobu vystupuje pod falešným jménem Heinrich von Goldring a pravé jméno se čtenář dozvídá až na poslední straně (že se však jedná o špiona, je jasné od samého začátku).
Stručně ke kompozici: Román se skládá ze tří dílů a krátkého epilogu. Každý díl je dále rozčleněn na kapitoly.

Děj knihy je poměrně komplikovaný, jedná se o zážitky špiona prožívané na východní frontě, na území Francie a v Itálii. Epizod, více či méně vzájemně navazujících, je tu mnoho. Špion Heinrich von Goldring (budu ho nazývat takto, neboť je tak nazýván téměř po celou dobu příběhu) zažije mnoho nebezpečných dobrodružství a ze všech šťastně vyvázne. Toto, a také skutečnost, že v knize naprosto převládá dějovost nad částmi úvahovými nebo popisnými, způsobuje, že román připomíná "druhořadou literaturu" typu Old Shatterhand apod. Ale podle mého názoru je toto jen vnější dojem a kniha za přečtení rozhodně stojí.
Obsah jenom stručně shrnu, detailní popis děje by byl komplikovaný a není (dle mého názoru) koneckonců ani hlavním smyslem referátu o knize.
Goldring přichází za významným německým oberstem Bertgoldem s tím, že je synem Bertgoldova zemřelého přítele. Oba spolu navazují úzké přátelství, Goldring získává místo v německé armádě jako leutnant, seznamuje se s dalšími kolegy: Kubisem, Schulzem...
Goldring je poté převelen do Francie, kde se jeho štáb potýká s partyzánskými maquisty, a v závěru příběhu také do Itálie, kde se německá armáda potýká s garibaldovci.
Heinrich von Goldring samozřejmě stojí na straně antifašistikých odbojářů a tajně jim pomáhá. Přitom nezapomíná na svůj hlavní úkol: odhalit tajemství nových německých zbraní - radiově řízených střel. Toto tajemství odhalí až díky přátelství s inženýrem Lerrem a informuje o něm Sovětský svaz. Potom se po skončení války vrací zpátky do milované vlasti.

V románu vystupuje mnoho postav, často jsou silně charakteristické a dodávají příběhu atmosféru. Zde jsou nejdůležitější z nich:

Heinrich von Goldring - špion, který je odvážný, důvtipný a duchapřítomný, nenávidí fašistické zlo a soucítí s obětmi válečného násilí.

Monika - francouzská dívka, která je ve spojení s francouzskými maquisty. Seznámí se s Goldringem a z jejich vztahu vznikne opravdová láska. Když se však gestapák Miller dozví o Moničině spojení s partyzány, zabije ji. Goldring pak z pomsty zabije Millera.

Bertgold - významný německý oberst. Je to zlý, krutý a egoistický člověk. K Heinrichovi se chová přátelsky, ale touží hlavně po jeho penězích - po dvou milionech marek, ke kterým by přišel, kdyby se Goldring oženil s jeho dcerou Lorchen.

Lorchen - Bertgoldova dcera, která se má vdát s Heirichem. Heinrich sice předstírá svou náklonnost k ní, ale ve skutečnosti ji nenávidí, neboť je to sadistka, která s rozkoší bičuje zajatkyně, pracující v rodinné farmě.

Bertina Grausammelová - sestřenice Lorchen, pracuje jako dozorkyně v koncentračním táboře a má stejné sadistické sklony. Její jméno pravděpodobně souvisí s německým grausam - krutý

Miller - primitivní gestapák, jehož největšími zájmy jsou alkohol a brutální výslechy skutečných i domnělých nepřátel nacistického Německa

Kubis - podobný typ jako Miller, nevzdělaný člověk bez intelektuálních zájmů, je hazardním hráčem, alkoholikem a užívá morfium

Lütz - německý důstojník, jeden z mála, který je vykreslen jako dobrý a slušný člověk. Lütz sice jako vlastenec přeje Německu vítězství ve válce, ale obecně je nepřítelem války a odsuzuje krutosti a zločiny, které jeho kolegové páchají na nevinném obyvatelstvu obsazených území.
Je to jeden z mála nacistů, s nímž se Goldring spřátelí upřímně, ne kvůli své špionáži.

Preifer - jedna z nejgrotesknějších osob v příběhu. Preifer je nacistický řečník, vybízí k odvaze, boji za vlast atd. Když však musí projíždět nebezpečným územím osídleným partyzány, ukáže se, že je ve skutečnosti sám zbabělec, který nikdy nechce nosit svou kůži na trh.

Podle zde popsaných postav je patrné, že mnohé pokřivené a nelidské charaktery vypovídají o zločinnosti nacismu. ano, román je především odsouzením nacistického zla a výzvou k boji proti němu. K přednostem díla pak patří dobrodružnost, napětí a zobrazení psychiky špiona, nuceného k neustálé přetvářce, ostražitosti a strachu z odhalení.

Hodnocení: (hodnotilo 10 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info