Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Spejbl a Hurvínek

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Spejbl a Hurvínek
 
Autor: Josef Skupa
Název díla: Spejbl a Hurvínek
Datum vložení: 3.1.2010

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Spejbl a Hurvínek

Spejbl a Hurvínek, je dvojice dřevěných loutek, které navrhl český loutkář, Josef Skupa, který pro ně r. 1930 založil divadlo Spejbla a Hurvínka. To se roku 1945 přestěhovalo do Prahy. Později byli přidány postavy Máničky, paní Kateřiny a psa Žeryka. (Doplňovala zde i paní Drbálková.)
Nejdříve vznikl pan Spejbl, a potom teprve Hurvínek. Spejbl měl roli, nespokojeného bručouna a popleteného poučovatele, svého prostořekého syna Hurvínka. Skupa mluvil obě postavy tak, že přecházel z hlubokého hlasu otce, do pištivého hlasu synka.
Spejbl i Hurvínek, jsou velmi vtipní. A možná proto si loutkové postavičky, záhy získaly obrovskou popularitu. Rozhovory obou hrdinů, byly nahrávány na gramofonové desky, které jejich slávu dále šířily.
Po smrti Josefa Skupy, loutky mluvil Miloš Kirschner, a jeho žena mluvila Máničku a Paní Kateřinu. Po jeho smrti, se třetím interpretem Spejbla a Hurvínka stal Martin Klásek.
Čerpáno z: www.wikipedia.czHodnocení: (hodnotilo 48 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info