Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Kat a blázen

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Kat a blázen
 
Autor: Jiří + Jan Voskovec + Werich
Název díla: Kat a blázen
Datum vložení: 22.2.2005
Referát vložil: Soňa

 

squareVClanku:
id='square-ir'
JIŘÍ VOSKOVEC – JAN WERICH
KAT A BLÁZEN

- satirická fantazie o deseti obrazech (1934), karikatura politických machinací
- děje se v imaginárním Mexiku mimo čas a prostor

hlavní postavy:
DonBlasco Ibane: Radikální Revolucionář
Don Vasco Ibayo: Vlastenecký Plantážník
Rodrigo Ibayo: syn Vasca Ibaya
Doňa Concepcion Ibane: Matka Národa
Dolores: Dcera Národa, je vydávána za dceru Mahulena, ale je to dcera Blasca Ibana
Don Cristobal Almara: putykář
Juanilla: jeho neteř
Don Baltazar Carierra: oficiál
Gaspar Radůzo: kat
Melichar Mahuleno: vězeň,
neprávem odsouzen

děj:
Děj začíná oslavou 20.výročí samostatnosti Mexika a 25.výročím smrti největších národních hrdinů. Byli to don Gaspar Radůzo a don Melichar Mahuleno (ve skutečnosti nejsou mrtví, byli jen odvezeni na ostrov sv. Pankráce, ale poprava se nikdy nekonala). Ti si 25 let spokojeně žijí na ostrově až do doby, kdy přijedou na ostrov don Blasco Ibane a don Vasco Ibayo a zjistí, že Radůzo a Mahuleno nezemřeli, což je pro ně národní katastrofa. Už nebudou moci ovládat celý stát, překazí jim to triumvirát, ale Ibane a Ibayo jsou pro získání moci schopni udělat cokoliv. Mezitím se v domě Blasca Ibane připravuje Dcera Národa Dolores na svatbu s Vascem Ibayem. Dolores ví vše o politických kejklích svých rodičů a nechce si Ibaya vzít. Ibane a Ibayo vymýšlí, jak se nejlépe hrdinů zbavit a povolají k sobě oficiála Carierru. Ten se přizná, že křivě svědčil proti Mahulenovi, aby si udržel funkci. To se Ibanovi a Ibayovi hodí a chtějí oficiála umlčit tím, že udělal správnou věc. Hrdinové se po 25 letech vrací zpět do Mexika a nic nepoznávají, vše se změnilo. V zemi už nevládne císař a oni se musí schovávat. Mahuleno se setkává s Concepcion, která mu tvrdí, že spolu mají dceru (Dolores), což není pravda, protože spolu nikdy nic neměli. Když se dostanou do společnosti musí řešit menší problémy. Lidé jim nevěří, že to jsou Radůzo a Mahuleno. Nakonec jsou na příkaz Rodriga zavřeni do sklepení. Spiklenci Ibane, Ibayo a Almara vymyslí lest a prohlásí Radůza a Mahulena za diktátory, také je chtějí zabít, protože vědí o jejich podvodech a plánech. Poté co Almara pomohl Ibanovi a Ibayovi v jejich plánech je už nepotřebný a oni se ho chtějí zbavit. Najmou Carierru, aby zabil hrdiny, kteří se chtějí vrátit zpět na ostrov. Po honičce ve vězení, kdy Carierra Radůza a Mahulena nezabije, chce spáchat Carierra sebevraždu. Hrdinové mu v tom zabrání, předají mu titul diktátora, čímž získá sebevědomí a moc. Už se nikoho nebojí. Zabije Rodriga, Almaru i Ibaya. Po rozmluvě se stínem spáchá sebevraždu. Nakonec se konají dvě svatby (Radůzo + Juanilla, Mahuleno + Dolores). Všichni jsou obyčejní lidé, jsou si rovni. Budou si pomáhat.


Varování: Lidé jsou schopni udělat cokoliv, aby se dostali k moci a udrželi si ji, třeba i zabít. Po získání moci jsou nezadržitelní, dělají si co chtějí.

Hodnocení: (hodnotilo 150 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info