Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Tisíce planoucích sluncí

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Tisíce planoucích sluncí
 
Autor: Khaled Hosseini
Název díla: Tisíce planoucích sluncí
Datum vložení: 16.4.2010
Referát vložil: Baruzz

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Tisíce planoucích sluncí

Autor: Khaled Hosseini

1. část
Děj této knihy se odehrává v Afghánistánu . Začíná okolo roku 1969 v malé vesnici, kde žije pětiletá holčička se svou matku. Holčička má jméno Marjam , její otec, který přivedl do jiného stavu Nanu – Marjaninu matku, se jmenuje Džalín a je velmi bohatý. Ovšem nežije s Marjam. Žije se svými třmi ženami a 10 dětmi. Proto lidé Marjm říkají haramí – což je urážka, že dívka má jen matku a otec jí nechce. Jednoho dnes se Marjam pohádá se svou matkou a odejde do města za otcem, aby poznala jeho rodinu. Ovšem otec jí zamítne a odmítne jí vpustit do svého domu. Když se Marjam celá zkroušená vrací domů, uvidí na stromě svou oběšenou matku. Od té doby musí žít se svým otcem, i když to nechce ani on, ani Marjam, ani jeho 3 ženy. Proto se rozhodnou Marjam provdat za 45-letého obuvníka Rašída. Rašídovy zemřela žena i syn a proto si hledá novou manželku. Má velké břicho a černé oči. Dívka se za něho nechce provdat, ale musí. Proto hned druhý den sním odjede do Kábulu, kde má Rašíd domov.První dny jsou pro ní velmi těžké, ale po čase si zvykne. Rašíd je na ní velmi hodný a ještě hodnější, když zjistí, že je těhotná. Bohužel Marjam potratí, za čas znovu a znovu. Rašíd už není takový jako dřív, mlátí jí, kopá ji, trhá vlasy…..A takhle probíhá její život, pouze křičení, ubližování a nic víc……

2.část.
Druhá část se odehrává ve stejném městě, jako kde žije Marjam s Rašídem. Ovšem děj už není o Marjam, ale o Lajle. Osmileté dívce ze vzdělané rodiny. Má 2 bratry a nejlepšího kamaráda Tárika. S ním tráví každý volný čas už od mala. Ovšem ubíhá čas a z těch dvou jsou mladí lidé. Lajle je 14 a Tárikovi 16. začínají k sobě cítit něco víc, než jen přátelství, když v tom Tárik oznámí Lajle, že musí odjet. Jeho otec má slabé srdce a války a moc Tálibana mu nedělají dobře. Poslední noc před odjezdem se spolu vyspí, ale nesmí to nikdo vědět, protože by to byl hrozný hřích. … Tárik odjede a Lajla je smutná, ale jen do chvíle, kdy jí matka s otcem oznámí, že odjíždí také. Musejí se přestěhovat kvůli válce. Proto si sbalí všechny kufry a nakládají je do auta. Lajla zrovna stojí před domem a její rodiče ještě něco řeší uvnitř, když Lajla vidí záblesk a na dům spadne bomba.

3. část.
Lajla se probudí v dome Rašída a Marjam. Pečují o ní , ale u Rašída to spíše vypadá, jako když jí svádí. Když si toho všimne Marjam, je už pozdě. Rašíd požádal Lajlu o ruku a ta nemůže jinak, než souhlasit, protože je těhotná a jediná šance je, že oznámí, že to dítě je Rašída. Proto se vezmou. Rašíd je šťastný, že bude mít dítě a pořád si představuje, že to je kluk. Jáké je tedy jeho zklamání, když na svět příjde překrásná holčička. Lajla je šťastná, Marjam je šťastná, jediný Rašíd je zlostný a nabubřelý. Proto začne kromě Marjam mlátit i Lajlu. Marjam je už skoro 40, Rašídovi 60 a Lajle okolo 20. Lajla čeká 2. dítě a Marjam chybí 2 přední zuby, které jí Rašíd v zápalu vzteklosti vyrval. Jednoho dne se udeří objeví Tárik, který se po dlouhých letech vrátil pro Lajlu. Vše se dozví…, že má dceru….atd. Souhlasí, že na Lajlu počká a promluví si. Jenomže ještě pozdě k večeru toho dne se Rašíd znovu rozčílí a zajde to tak daleko, že Lajlu začne škrtit. Ale to Marjam nemůže dopustit, proto ho uhodí lopatou a zabije ho. Ani jedna z žen neví co mají dělat. Proto se Marjam rozhodne, že se udá, aby mohla Lajla s dětmi a Tárikem odjet ze země………… Na koni 3 části Marjam umírá na šibenici.

4. část
Lajla odjela s Tárikem ze země. Bydlí v maličkém domečku. Živí se jako služebná. Mají pěkný život, avšak po čase se ji zasteskne po domově a proto požádá Trika, zdali by se mohli vrátit. Ten souhlasí a oni se vrací zpátky do rodné země.

Hodnocení: (hodnotilo 8 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info