Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Spor o seržanta Gríšu

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Spor o seržanta Gríšu
 
Autor: Arnold Zweig
Název díla: Spor o seržanta Gríšu
Datum vložení: 21.5.2011
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Spor o seržanta Gríšu – Arnold Zweig

Tato kniha je napsaná podle skutečné události. Celý děj se odehrává na pozadí 1. světové války. Obětí je mladý seržant Gríša Iljič Paprotkin, který prchá z lesního zajateckého tábora. S pomocí jednoho kamaráda se dostane do nákladního vlaku, který převáží dřevo na východ. Několik dní se po cestě vlakem skrývá pod kmeny stromů. Poté vlak jedné noci opouští a několik dní se protlouká lesy. Jednou si rozdělá oheň na mýtině a přijdou za ním dva lidé, Babka a Kolja. Tito dva se ho ujímají a vezmou ho k sobě domů. Několik dní je u nich, ale stále touží po domově - vidět manželku Marfu Ivanovnu a svou nedávno narozenou dceru. Babka mu dá pár chytrých rad a Gríša se opět vydává na cestu. Pro skrytí totožnosti mu Babka předává známku mrtvého vojáka Bjuševa, který byl pokládán za zvěda a odsouzen k smrti. Gríšu ale po krátké době chytnou Němci. Je pokládán za zvěda a uprchlíka a odsouzen k smrti. Vyjeví proto své pravé jméno. Ani to mu však nepomůže, ačkoli se zdá zpočátku, že ano. Gríša je zatčen a umístěn do věznice, ale může se tady volně pohybovat. Spřátelí s ostatními vězni, chodí pomáhat židovi Tevjejovi, který vyrábí rakve. Gríšův případ se řeší a má na své straně i generála – Otta von Lychowa. Ten předává případ soudu. Ale zde se opět rozhodlo o trestu smrti. Mezitím se do města dostává Babka a vydává se za Gríšou do věznice, pod přestrojením babky prodávající ovoce. Sděluje mu, že je těhotná a zároveň vymýšlí záchranný plán.
Otto von Lychow je z veškeré práce znaven, a tak ho doktor pošle na dovolenou. Bertin, písař jeho Excelence, mu navrhuje, aby se cestou domů zastavil u velitele soudu Alberta Schieffenzahna. Ohlašuje se předem, ale kvůli špatným vztahům mezi Lychowem a Schieffenzahnem, nechá Albert poslat telegram do věznice, aby provedli popravu do 24 hodin a poté, ať se hlásí, že exekuce byla splněna. Lychow slíbí, že se ozve po jednání. Jenže se neozve, jednání skončí obrovskou hádkou mezi dvěma protivníky. Lychow pokračuje v cestě domů. Kvůli přetrhaným telefonním drátům si ostatní myslí, že zpráva od Lychowa dorazí po opravě telefonních drátů. Písař Bertin se domluví s velitelem věznice, že se vykonání popravy odsune o 24 hodin. Schieffenzahn po hádce obměkne a telefonuje, ať zruší platnost telegramu. Po 24 hodinách jsou telefonní dráty opraveny, ale spojovatel, který měl vyřídit vzkaz, že se rozkaz ruší, si myslí, že už je vězeň popraven, a tak zahodí vzkaz do koše.
Písař Werner Bertin spolu s přáteli uvedli do pohybu záchrannou akci. Večer před popravou chtějí Gríšu odvést. Gríša má u sebe své nejbližší, i Babku. Ta mu chce taky pomoct utéct, ale její snahu Gríša zmaří, když jí vylije otrávenou kořalku, kterou chtěla dát vojákům, aby získala volný průchod ven. V tom všem Babka začne rodit.
Další den je Gríša zastřelen a Babce se narodí holčička.
Lychow nesouhlasí s takovým odsouzením nevinného člověka, jen kvůli kázeňským důvodům. U nejvyššího velitelství má blízkého přítele, kterému v dopise vylíčí celý případ a podá stížnost na Schieffenzahna.

Ukázka:
Gríša naslouchal praskotu svíčky, pak položil hlavu na ruce a rozplakal se.
„Jen ať už jsme na ulici,“ zapřísahal ho nadporučík, „čeká tam auto, a pak už bude všechno v suchu.“ Babka, všecka rozechvělá, šeptala ostré, krátké věty Gríšovi do ucha a tiskla se k jeho ruce. Jdi! Je to mnohem jistější. Musí jít, musí se zachránit. Otec rodiny musí mít hlavu na pravém místě! Gríša pozdvihl tvář. Z očí mu ještě tekly slzy a vzlykal: „Nedají mi pokoj. Zase do nové klece. Nebudu už nikdy mít klid. Vidíš, Tevje, jak mnou smýkají sem a tam. Co člověku zbývá? Musí poslechnout,“ vysmrkal se a zdvihl se od stolu. „ Dobrá, ještě další břemeno,“ vzlykl, „nové břemeno,“ a z očí mu kapaly slzy.
Nadporučík vyskočil: „Díky bohu! Nech čepici a plášť zde, všechno už máš připraveno ve voze; pojď tak, jak jsi!“ Vyšel ze dveří cely s čapkou na hlavě, zatím co ostatní sedíce přihlíželi, jak si Gríša neobratně zapíná blůzu a udělal tři kroky. Tu před ním zablesklo světlo.

Hodnocení: (hodnotilo 2 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Spor o seržanta Gríšu Zweig, Arnold 87 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info