Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Hamlet, kralevic dánský

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Hamlet, kralevic dánský
 
Název díla: Hamlet, kralevic dánský
Datum vložení: 21.5.2011
Referát vložil: tretric

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Postavy:

Hamlet, rozporuplná hlavní postava. Občas je krutý a bezcitný jindy projeví kousek lítosti.
Ofélie, krásná mladá slečna, která je zamilovaná do Hamleta. Kvůli lásce k němu přijde o život.
Polonius, rádce krále dánského a otec Ofélie. Radí králi a matce Hamleta, proč je jejich syn takový.
Gertruda, nerozhodná žena, která žije s vědomím, že její nynější manžel zabil již zesnulého manžela.
Claudius, nynější král dánský a manžel Gertrudy. Zabil Hamletova otce.


Děj:

Na počátku divadelní hry jsou strážci na hradě v Elsinor v Dánsku, kde spatřili ducha Hamletova otce. Sdělí to Horaciovi, což je Hamletův přítel, aby s duchem promluvil, ale když ho duch uviděl, tak zmizel.
Novým dánským králem, dva měsíce po smrti Hamletova otce, se stal Claudius. Gertruda se stala jeho ženou a rychle opomněla smutek, který ji trýznil. Během oslav udává král svolení synu Polonia, který je rádcem, povolení odjet do Paříže. Kralevic dánský se nadále trápí otcovo smrtí a nechce matce ani strýci odpustit, že tak lehce zapomenuli na památku jeho otce.
Po oslavách se Hamlet vydá s Horaciem na hradby Elsinor. Zde se mu zjeví duch jeho otce, který mu sdělí, že ho zabil bratr – Claudius. Duch žádá pomstu. Po vyslechnutí Hamlet od Horacia žádá absolutní mlčenlivost.
Od této chvíle začal princ předstírat bláznovství a do hry vstupuje Ofélie. Ofélie sdělí svému otci Poloniovi, že ji Hamlet miluje. Hamletova bláznovství si povšimne král s královnou, kteří nevědí důvod toho chování a rádce Polonius jim zdělí, že za to může láska k Ofélii a jako důkaz nastraží léčku, která vše dokáže. Později se tak také stane, ale princ převezl tvůrce léčky a předtím než Ofélii krutě odmítl pronesl nejznámější větu tohoto díla: ,,Být či nebýt – to je oč tu běží.“ A také přijal, králem zavolané, přátele, kteří měli zjistit proč je Hamlet takový. On jim však nic nevysvětlil a prokoukl je.
Král tuší, že Hamlet kuje nečestné plány a chystá se ho vyslat do Anglie.
Princ mezirím také uskutečnil divadelní představení, během kterého usvědčil krále z vraždy bratra. Během představení se očekává reakce z královi strany, kterou se sám usvědčí. A tak se také stalo. Hamlet je odhodlán k pomstě.
Nyní Claudius ví, že se princ dozvěděl o jeho činu a modlí se za odpuštění. Princ nalezne krále o samotě, ale nezabije ho, protože by mohli být jeho modlitby vyslyšeny.
Gertruda si chce s Hamletem promluvit a pošle pro něj. Polonius se schovává v pokoji matky za závěsem a poslouchá o čem se baví. Syn své matce vyhrožuje a krutě k ní promlouvá. Polonius vykřikne ve chvíli, kdy si myslí, že je potřeba zavolat pomoc. Hamlet se otočí a probodne muže za závěsem v domnění, že je to Claudius. Hamlet je okamžitě poslán do Anglie.
Brzy po princově odjezdu se Ofélie zblázní – zemřel jí otec a přišla o lásku. Byla schopna jen si zpívat písničku, rozhazovat květy a nevnímat svět.
Laertes se také brzy doslechl o otcově smrti a vydal se domů do Dánska, kde mu Claudius řekne, že za všechno může Hamlet. Když se dozvědí, že Hamlet neodjel do Londýna, tak připraví léčku s jedem. Claudius poradí Laertovi aby vyzval prince na souboj s mečem namočeným v jedu, a že si jeho smrt pojistí ještě otrávenou číší vína.
Když se Hamlet vrací domů, tak před hřbitovem potká Horácia a setkají se s dvěma hrobníky, kteří kopají nový hrob. Při hluku z křoví se oba schovají a sledují pohřeb – pohřeb Ofélie. Nakonec se schovaní prozradí a strhne se souboj mezi Hamletem a Laertem. Dohodnou se na šermířském souboji.
Začíná souboj, při kterém se oba postupně otráví kordem namočeným v jedu. Číši otrávenou jedem vypije Gertruda a ještě stihne sdělit, že číše byla otrávená, proto Hamlet zabije Claudia. Umírá Laertes a je jasné, že Hamlet s jedem v krvi také umře. Horacio se chce otráveného poháru také napít, ale princ ho přesvědčí, aby to nedělal.
Ještě než Hamlet umře, tak se trůnu zmocni Fortinbras a vzdává Hamletovi hold.Vlastní hodnocení:

Dílo je jednoznačně renesančním, jelikož se zde často objevují narážky na antické hrdiny a bohy.
Pomsta, která je hlavním tématem se zde objevuje jak u Hamleta, tak u Laerta. A je značně viděna v mnoha částech hry a to nejen u hlavního souboje. Dále je zde vysoká touha po moci, kde Claudius udělá všechno proto, aby vládl zemi dánské. A Fortinbras, který přijede z Polska a zmocní se trůnu.
Právem se stalo dílo jedním z nejúspěšnějších na světě, jelikož je zde kladen důraz i na malé detaily. Rodinné vztahy jsou zde zdařile propleteny a přesná dějová smyčka se nedá pochopit z pouhých výpisků. A pocity Hamleta už vůbec ne, je v rozpoložení několika stavů. Snaží se pomstít otci a sám se potýká s vnitřními problémy.
Celé dílo je psané jazykem, který se nečetl nejlépe, ale ani nezpůsobuje větší problémy.Životopis spisovatele: William Shakespeare
Hodnocení: (hodnotilo 4 čtenáři)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info