Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Zastavený příval

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Zastavený příval
 
Název díla: Zastavený příval
Datum vložení: 21.5.2011
Referát vložil: martin12

 

squareVClanku:
id='square-ir'
V nic netušící Pšovské osadě u Vrátenské hory panuje klid. Krásná Radislava se prohání po okolí Vrátenské hory se svým ochočeným medvědem Míťou. Lešek z kmene Luticů utíká varovat pšovského knížete, ale uklouzne na kamení a omdlí. Najde ho medvěd Míťa. Radislava vezme Leška do chalupy a ošetří ho. Ten jí prozradí své poselství: „Blíží se veliký příval, franský císař Karel Veliký chce dobít zem před Labem a připojit jí ke své říši. Císař vyslal tři vojska, která vede jeho syn Karel a s ním jdou nedávno poražení Sasové.“
Když přijde otec Radislavy domů a vyslechne Leška, pospíchá na hrad, kde všechno vypoví. Pšované opouští své příbytky a prchají na nedalekou pevnost Hradsko u Kaniny. Pevnost je nedobytná, ze všech stran obklopena skalami a roklemi. Tam přicházejí i jiné české kmeny. Po několika dnech se blíží franské vojsko a drancuje okolí. Na Hradsku muži zpevňují hradby a vojáci hlídají rokle a hory.
Jednoho dne se Radislava prochází po Hradsku, když potká českého kralevice Neklana, nástupce trůnu. Radislava mu svěří své tajemství : chce uprchnout za svým otcem na Vrátenskou horu. Ten tam shromažďuje okolní kmeny. Neklan by chtěl utéct s ní a tak na ní počká ráno u velké rokle. Radislava mu ale zakáže, aby s ní šel, protože je to pro následníka trůnu příliš nebezpečné. Ale Neklan jí nakonec přesvědčí.
Když vycházejí z rokle, uvidí je franská hlídka. Radislava s Neklanem se jim schovají. Poté co na Hradsku zjistí, že Neklan a Radislava utekli, začnou je hledat. Ale když je objeví a vrací se s nimi zpět, uvidí je znovu franská hlídka, která zavolá posily. Strne se boj, ve kterém je český oddíl zahnán do skal. Zapálí velký oheň – volá tím o pomoc. Po kruté bitvě Češi vedení knížetem Běchem zvítězí a vrátí se na Hradsko.
Tam dostane kníže Běch úkol: musí dovést Neklana na Vrátenskou horu za Radislaviným otcem do bezpečí. Při cestě se Neklan ztratí, když ho Radislava najde, zajme je franská hlídka, která po nich chce ukázat tajné zásoby dobytka, protože franské vojsko hladoví. Radislava je zavede do hor, kde jim s Neklanem uteče. Poté opět narazí na Běchovu skupinu a pokračují v cestě. Na Hradsku se mezitím připravují k boji. Frankové zaútočí v roklích, kde je české kmeny obklíčí a zaženou. Češi se radují z velkého vítězství.

Životopis spisovatele: Eduard Štorch
Hodnocení: (hodnotilo 49 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý)   Referáty na stejné téma:
Zastavený příval Štorch, Eduard 124 slov
 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info