Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Pohádky

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Pohádky
 
Název díla: Pohádky
Datum vložení: 22.5.2011
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
JIŘÍ WOLKER - POHÁDKY
Ve většině výborů prací tohoto autora lze rovněž narazit na pohádky, kterých Wolker napsal celkem 5. Ačkoliv si tyto krátké příběhy zachovávají formu pohádky, např. jazyk (dávno a dávno v městě položeném po obou březích veliké řeky), nadpřirozené úkazy atd., autor se na nich především snažil demonstrovat rozdíl mezi světem chudých a bohatých. Politická agitace, tak patrná z některých jeho básní, se proto v omezené míře objevuje i zde.
O KNIHAŘI A BÁSNÍKOVI
Ve městě rozděleném širokou řekou na dvě části žijí na jednom břehu chudáci a na druhém bohatí. Básník známý svými veselými a rozmarnými verši se uchází o ruku bohaté princezny ze zámku, protože si chce polepšit a přestěhovat se do velikého zámku nad řekou. Napíše proto svou nejveselejší knihu "Radost nad radost a všechno je radost" a dá ji vyvázat u chudého knihaře Bertina, jehož žena umírá na těžkou chorobu. Bertin úkol splní a večer předčítá své ženě úryvky z knihy myslíce si, že ji to rozveselí. Žena ale bohužel během čtení zemře. Smutek ze ztráty milovaného člověka se vsákne do knihy a básník během přednášení svých veršů celé posluchačstvo rozpláče. Lidem ale pláč vadí, připadají si při něm škaredí. Básník nechá Bertina zavřít za trest do věže, kde mu nechají jedinou knihu - Písmo svaté. Bertin si v něm čte a pocítí touhu psát básně. Jednoho rána slova z knihy zmizí a Bertin na prázdné stránky píše své verše, které pak rozhodí zamřížovaným oknem do světa. Když celou knihu popíše, rozhodne se, že odejde ke své ženě, protože věří, že je nezemřela, jen odešla jinam. A jako mávnutím kouzelného proutku se jednoho rána Bertin vypaří z cely také.
O MILIONÁŘI, KTERÝ UKRADL SLUNCE
Nejbohatší člověk na světě trpí hnusnou chorobou - celé jeho tělo je pokryto hnisavými vředy. Nechá si proto pozvat lékaře, kterému řekne, že mu musí poradit lék, ale také že bude za své službypopraven a milionář se finančbě postará o jeho rodinu, protože si nepřeje, aby se někdo o jeho nemoci dozvěděl. Lékař se mu hodlá pomstít, tak mu poradí, aby snesl z oblohy slunce a zavřel se s ním v jedné místnosti, aby měl všechnu jeho léčivou sílu jen pro sebe. Přesně to milionář udělá. Na zemi zavládne tma a chaos, všichni chtějí slunce zpět. Milionář se ale se slunce zavře v kovové budově a zamkne se tam. Žár ale roztaví klíč ve dveřích a milionář nemůže budovu opustit, Slunce ho proto sežehne na popel. Dvě malé děti potom bez problémů vrátí Slunce na oblohu, kam patří.
O KOMINÍKOVI
Malý Jeník byl sirotek a nic si nepřál víc, než mít knoflík na svém odřeném oblečení, aby se za něj mohl chytit a něco si přát, když potká kominíka. Neměl však peníze a knoflík mu nikdo nedal. Jednou uviděl holčičku s třpytivým perleťovým knoflíkem, který visel už jen na nitce, a proto ji sledoval a čekal, až se knoflík utrhne, aby ho mohl sebrat. Dočkal se, ale jeho štěstí ho netěšilo. Když druhý den potkal kominíka a chytil se za knoflík, ten se utrhl a Jeník se dal do pláče. Kominík ho vzal k sobě domů a s manželkou se o něj postarali jako o vlastního. V jejich dceři poznal Jeník dívku, jejíž knoflík sebral. Jeník se nakonec sám vyučí kominíkem a vezme si Lídu za ženu.
POHÁDKA O LISTONOŠOVI
Dobrý listonoš se přestěhuje k dědečkovi, jemuž každý večer předčítá dopisy od syna z Ameriky. Jednoho dne však dědeček listonoši rozechvěle vypráví sen, ve kterém se mu zdálo, že jeho syn zemřel. Den na to obdrží listonoš objemnou obálku s pěti pečetěmi. Bojí se jí dědečkovi dát, aby ho zpráva v dopise nezabila. Položí proto záhadnou obálku na stůl a přemýšlí co s ní. Obálka je den ode dne těžší a těžší, a kdy se listonoš rozhodne, že ji předá dědečkovi, tak zjistí, že už s ní nedokáže pohnout. Druhý den přijede do města stařečkův syn v nádherném autě a pro starého muže je setkání se synem takový šok, že ho to zabije. Syn obviní listonoše, že nepředal jeho otci obálku, ve které byly peníze, a zavinil tak jeho smrt. Listonoš je odsouzen k smrti oběšením, od které ho zázrakem zachrání Helenka, sousedovic nevlastní dítě, o kterém se říkalo, že byla anděl.
POHÁDKA O JONYM Z CIRKUSU
Vypráví o malém nalezenci Jonym, který už jako batole spadl z lavičky a tato příhoda ho na celý život poznamenala velikým hrbem na zádech. Jony je vyloučen z celé společnosti a posléze je vyhnán do města, kde si najde práci u cirkusu. Stane se z něj akrobat a od starého klauna si nechává po celém těle tetovat tygry, jeho nejoblíbenější zvířata a symbol síly. Do cirkusu přichází tanečnice Ester, která je ovšem také prostitutka. Jony se do ní zamiluje a varuje ji, aby se nikdy neprodala žádnému hrbáčovi. Při jednom představení však Ester uvidí ve společnosti hrbatého muže, spadne z hrazdy, ohrada s tygry se rozsype a lítá zvířata trhají diváky na kusy. Ve chvíli, kdy Jony umírá je jeho kůže zázrakem znovu čistá, vztek a nenávist, a tím pádem i šelmy, už z něj vyprchaly.


Životopis spisovatele: Jiří Wolker
Hodnocení: (hodnotilo 1 čtenář)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info