Hledej:
iReferáty.cz je internetová databáze referátů. Referáty, seminární práce, životopisy a čtenářský deník pro střední a základní školy.

Velký Gatsby

Zařazeno: iReferaty.cz > Čtenářský deník > Velký Gatsby
 
Autor: Francis Scott Fitzgerald
Název díla: Velký Gatsby
Datum vložení: 22.5.2011
 

 

squareVClanku:
id='square-ir'
Dílo vzniklo v první polovině 20. let 20. století.
Převažuje vnější prostředí – bohaté čtvrtě, velkoměsto, civilizační motivy, noční zahradní večírky, luxusní domy, vyšší společnost a peníze. Vyprávěcí postup je chronologický, do děje jsou vkládány retrospektivní pasáže, týkající se Gatsbyho minulosti. Psáno spisovně, pásma postav a vypravěče jsou přibližně vyrovnaná.

Téma díla: „americký sen“ – není víc než pozlátko a marnost americké vyšší střední třídy, které přineslo mnohem více neštěstí a smutku než žít prostým životem obyčejných lidí.


Příběh je situován na západ a východ ostrova Long Island, na východě Ameriky, ve dvacátých letech 20. století. Nick Carraway přijede v létě na západní část ostrova a usadí se tam.
Uvědomuje si, že jeho sestřenice Daisy žije na východě stejného ostrova a jednoho dne ji a jejího manžela Toma navštíví v jejich luxusním domě. Tom je arogantní a má milenku, která se jmenuje Myrtle.
Hned vedle Nickova domu žije Jay Gatsby, který je známý pro pořádání velkých večírků ve svém velkolepém panském sídle. Nick je pozván na jeden z nich.
O Jayovi vlastně nikdo nic neví, ale říká se, že je z bohaté rodiny ze severozápadu, studoval v Oxfordu a poté, co všichni jeho příbuzní zemřeli, zdědil neuvěřitelné množství peněz. V průběhu knihy Nick pozná pravdu o Gatsbyho životě, která je dosti jiná. Jeho pravé jméno je James Gatz, změnil si ho, protože jeho rodiče byli neúspěšní zemědělci a nechtěl žít stejný život jako oni. Jay se bláznivě zamiloval do Daisy, dívky z vyšší vrstvy, protože byl chudý, nemohl si ji vzít. Začal pracovat pro milionáře Dana, pak on šel do války, Daisy toužila spíše po jistotě a zabezpečení, a tak na Jaye nečekala a provdala se za Toma Buchanana.
Ve válce, byl Jay povýšen na majora, a po válce studoval 5 měsíců na Oxfordu. Pak si začal plnit svůj sen - být tak bohatý,aby mohl přesvědčit Daisy o tom, že spolu mohou šťastně žít.
Nelegálními způsoby (pašování alkoholu) se mu opravdu povedlo svého cíle dosáhnout a koupil dům v místě, z něhož bylo vidět přes záliv Daisyn dům.Začal pořádat honosné večírky, které navštěvovalo opravdu veliké množství lidí. Skutečným důvodem však byla Gatsbyho touha setkat se opět s Daisy.
Vyptává se na ni různých lidí, zda ji znají, až se setká s Nickem a zjistí, že Daisy je jeho sestřenice, a tak mu vypoví celý svůj příběh. Gatsby žádá Nicka, aby pozval Daisy k sobě domů na čaj, aby se tam s ní mohl setkat a mluvit s ní.
Když Daisy pozná Gatsbyho, je fascinována. Zvláště, když vidí všechny věci, které má a jeho krásné sídlo. Tom si uvědomuje, že ti dva mají příliš dobrý vztah. Při společném výletě dojde k nehodě – Daisy jede příliš rychle, řídí Jayovo auto, náhodně srazí Myrtle Wilsonová, a pak rychle zmizí.
Myrtle je milenkou Toma a její manžel zjistil, že je mu nevěrná a ona se s ním rozešla. Vyběhla na ulici právě ve chvíli, kdy kolem jela Daisy a na místě je mrtvá. Pan Wilson je velice nešťastný, téměř šílený a myslí si, že řidič auta byl milenec jeho ženy, proto ho chce vypátrat a zabít.
Gatsby řekne, že řídil auto, protože miluje Daisy nade vše. Tom Wilsonovi ukáže Gatsbyho auto a pošle ho k němu domů. Zhrzený manžel Jaye zavření a pak spáchá sebevraždu. Tom s Daisy odjíždí neznámo kam a případ se je brzy uzavřen jako tragedie zaviněná žalem nad ztrátou milované manželky.
S Gatsbym se jdou naposledy rozloučit jen Nick a Jayův otec Henry.
Nick opustí toto tragické místo a léto končí.

Idea díla: Téma románu vybízí k zamyšlení nad smyslem lidských snů a cestami k jejich dosažení.

Hodnocení: (hodnotilo 9 čtenářů)

Ohodnoť tento referát:

(špatný)
(horší)
(průměrný)
(lepší)
(dobrý) 
 


 
 
Referáty | Čtenářský deník | Životopisy |
Zásady zpracování cookies

© provozovatelem jsou iReferaty.cz (Progsol s.r.o.). Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.
Referáty jsou dílem dobrovolných přispivatelů (z části anonymních). Obsah a kvalita děl je rozdílná a závislá na autorovi. Spolupracujeme s Learniv.com. Zveřejňování referátů odpovídá smluvním podmínkám. Kontakt: info@ireferaty.cz
Naši partneři: WarThunder.info | Calorie-Charts.info